Poslední letošní plenární zasedání EP vyzdvihne práci ruského opozičního politika Alexeje Navalného, pozastaví se na praktikami velkých digitálních platforem, věnuje pozornost rovnosti pohlaví, národním plánům obnovy a budoucnosti mladých lidí.
Sarovova cena za svobodu myšlení pro rok 2021 bude udělena ve středu ruskému opozičnímu politikovi a protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému během slavnostního předání ve středu v poledne. Navalnyj je vězněn v Rusku, a nemůže se proto zúčastnit slavnostního předání v jednacím sále plenárního zasedání Evropského parlamentu. Cenu za něj z rukou předsedy EP Davida Sassoliho převezme dcera Daria Navalná.
Sassoli a Leonid Volkov, jeden z politických poradců Alexeje Navalného, který působil jako vedoucí jeho personálu během kampaně v prezidentských volbách v roce 2018, společně vystoupí na tiskové konferenci. Slavnostní předání a tiskovou konferenci lze sledovat živě v multimediální centru EP nebo na EbS.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, pojmenovanou na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament pravidelně od roku 1988. Cena je udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody.
V pondělí, u příležitosti 30. výročí rozpadu Sovětského svazu, plénum zhodnotí význam této události pro budoucnost Ruska a Evropy. Ihned po zahájení zasedání vystoupí k tématu předseda Sassoli a vždy jeden řečník za poslanecký klub.
Neférové jednání velkých on-line platforem
Evropský parlament bude hlasovat o svém postoji k Aktu o digitálních trzích, který stanovuje pravidla pro chování velkých on-line platforem v EU. Návrh nařízení, o němž proběhne rozprava v úterý a hlasován bude ve středu, zakazuje některé praktiky velkých platforem, které jsou „strážci“ mezi podnikatelskými a koncovými uživateli, a umožňuje Evropské komisi provádět šetření trhu či uvalovat sankce za chování v rozporu s těmito pravidly.
S cílem zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž zavádí Akt o digitálních trzích, v podobě přijaté 23. listopadu Výborem pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, nové povinnosti a zákazy přímo uplatnitelné pro tyto platformy.
Vztahovat se bude na přední poskytovatele „hlavních služeb platforem“, které se nejčastěji uchylují k neférovým podnikatelským praktikám. Mezi ně spadají on-line zprostředkovatelské služby, sociální sítě, internetové vyhledávače, operační systémy, on-line reklamní služby, služby cloud computingu a služby pro sdílení videonahrávek, která splňují daná kritéria pro „strážce“. Poslanci do rozsahu nové legislativy začlenili i webové prohlížeče, virtuální asistenty a hybridní televizory.
Další změny navržené poslanci se týkají definice strážců na základě stanovených prahových hodnot, seznam povinností a zákazů včetně nových opatření týkajících se cílené reklamy a interoperability služeb, omezení likvidačních převzetí, vymáhání pravidel EU, role vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž a pokut.
Lepší přístup žen na pracovní trh, konec rozdílů v odměňování
Europoslanci vyzvou EU a členské státy, aby navrhly konkrétní opatření na posílení práv žen a snížení nerovností na základě pohlaví. V návrhu usnesení, o kterém povedou poslanci rozpravu v pondělí a hlasovat o něm budou ve středu, Evropský parlament vyzývá členské státy, aby přijaly věcná opatření zajišťující rovný přístup žen na pracovní trh, rovnost v odměňování a rovná pracovní práva. S ohledem na nárůst násilí na ženách během pandemie poslanci v návrhu nařízení rovněž naléhavě vyzývají členské státy, aby zajistily, že pachatelé zneužívání budou identifikováni a sledováni policií.
Poslanci připomenou, že pro boj proti násilí založeném na pohlaví je zapotřebí, aby Bulharsko, Česko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko ratifikovaly Istanbulskou úmluvu a aby EU přijala komplexní právní předpisy. Poslanci rovněž připomenou, že přístup k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a právům je základním právem, které nelze odejmout, a že odpírání péče spojené s přerušením těhotenství představuje formu násilí páchaného na ženách. Rozprava: je v plánu v pondělí, hlasování ve středu.
Genderové kybernetické násilí, sankce a podpora obětí
S ohledem na znepokojivý nárůst obětí během pandemie covidu-19 poslanci vyzvou ke zvýšení úsilí o zastavení genderového kybernetického násilí. Legislativní návrh připravený výbory pro práva žen a občanské svobody zdůrazňuje, že EU chybí legislativní rámec pro boj s genderovým kybernetickým násilím a minimální úroveň ochrany a odškodnění pro oběti. V EU je proto zapotřebí přijmout směrnici, jež zavede jednotnou definici trestního práva pro kybernetické násilí, která zajistí konvergenci na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU. Poslanci rovněž požadují, aby tato směrnice harmonizovala sankce a mechanismy ochrany v souladu se standardy stanovenými v Istanbulské úmluvěp.
Návrh usnesení zdůrazňuje, že kybernetické násilí na ženách a LGBTIQ osobách je pokračováním genderového násilí off-line. Poslanci v něm také požadují, aby bylo urychleně řešeno kybernetické obtěžování, kybernetické pronásledování, narušování soukromí a nahrávání a sdílení záznamů sexuálního napadení. Rozprava je na programu v úterý po pondělní rozpravě.
Opatření proti koronaviru
Ve středu ráno, s ohledem na nadcházející zasedání Evropské rady ve dnech 16. – 17. prosince, budou europoslanci diskutovat o koordinaci opatření k omezení pandemie koronaviru a šíření nových variant viru v Evropě. Tentýž den bude EP diskutovat s komisí a členskými státy (Radou EU) o implementaci pnárodních plánů obnovy, které jsou klíčovou součástí preakce EU na pandemii.
Evropský rok mládeže
Poslanci budou v úterý hlasovat o vyhlášení roku 2022 Evropským rokem mládeže. Iniciativa zohledňuje obtížnou situaci mladých lidí během pandemie, která ovlivňuje jejich vzdělání, zaměstnání, společenský život, duševní zdraví a pohodu.
Další vybrané body programu:
- Aktuální stav, pokud jde o Nástroj pro oživení a odolnost (rozprava ve středu)
- Základní práva a právní stát ve Slovinsku (hlasování ve čtvrtek)
- Návrh rozhodnutí Rady EU o prozatímních mimořádných opatřeních na vnějších hranicích s Běloruskem (rozprava ve středu)
- Nástroj pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek (hlasování v úterý)
- Plány na další omezení základních práv v Polsku (rozprava ve středu)
- Situace v Nikaragui (rozprava v úterý, hlasování ve čtvrtek)
- Situace na ukrajinské hranici a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny (rozprava v úterý, hlasování ve čtvrtek)
- Výzvy a vyhlídky mnohostranných režimů kontroly zbraní hromadného ničení a odzbrojení (rozprava v pondělí, hlasování ve středu)
- Nové směry pro humanitární činnost EU (rozprava v úterý, hlasování ve středu)
- Zákaz využívání volně žijících zvířat v cirkusech v EU (rozprava ve čtvrtek)
- Uvolnění prostředků z Fondu solidarity Evropské unie za účelem poskytnutí pomoci Chorvatsku, Itálii a Španělsku (hlasování v úterý)
- Jednání Petičního výboru v roce 2020 (rozprava ve středu, hlasování ve čtvrtek)
- Dopad organizované trestné činnosti na vlastní zdroje EU a na zneužívání finančních prostředků EU (rozprava v pondělí, hlasování ve středu)
- Zamezení korupci, neoprávněným výdajům a zneužívání finančních prostředků EU a členských států v případě fondů pro mimořádné události a ve výdajových oblastech týkajících se řešení krizí (rozprava v pondělí, hlasování ve středu)
- Provádění směrnice o energetické náročnosti budov (rozprava v pondělí, hlasování ve středu)
- Demokracie na pracovišti: evropský rámec pro práva zaměstnanců na účast a revize směrnice o evropské radě zaměstnanců (rozprava v úterý, hlasování ve středu)
- Hodnocení zdravotnických technologií (rozprava v pondělí, hlasování v úterý)
- Překážky bránící volnému pohybu zboží (rozprava ve čtvrtek)
- Dohoda o partnerství v odvětví rybolovu mezi Gabonem a ES: prováděcí protokol (hlasování v pondělí)