Povodňová bdělost platí už jen pro část jižní a střední Moravy

foto Lidé odklízeli naplavené bahno 23. května 2019 v obci Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou na Přerovsku, kde řeka Bečva zaplavila kvůli vydatným dešťům sportovní areál.

Zlín - Hladiny řek, které se ve čtvrtek zvedly po vydatných deštích, ve všech zasažených oblastech postupně klesají. Povodňová bdělost platí do sobotních 11:00 už jen pro regiony Břeclav, Hodonín a Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a Kroměříž, Otrokovice a Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. V aktuální výstraze o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Hladina Moravy s postupujícími vlnami v průběhu dne stoupala a v současnosti na dolním toku dochází ke kulminaci při prvním povodňovém stupni. Vzhledem k meteorologické situaci nadále očekáváme všeobecné poklesy hladin vodních toků," uvedli meteorologové.

V noci na čtvrtek se hladiny řek dostaly na povodňový stav víc než na třech desítkách míst. Na návětří Jizerských hor a Beskyd napršelo až 100 litrů vody na metr čtvereční. Voda na severu a východě republiky zaplavila některé silnice a sklepy. Hasiči měli stovky výjezdů. Večer už ale hladiny klesaly, na většině míst přestalo pršet a situace se uklidnila.

Podle aktuálních údajů platil dnes dopoledne první povodňový stupeň už jen na několika místech na řekách Olše, Ostravice a Morava a voda dál klesá.

Pojišťovny evidují po deštích stovky škod za více než 10 mil.Kč

Pojišťovny zaznamenaly po prudkých deštích, které v minulých dnech zasáhly především Zlínský a Moravskoslezský kraj, stovky škod převyšující celkem deset milionů korun. Nahlášené případy se týkají zatopených sklepů, garáží a přízemí rodinných domů, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Česká pojišťovna měla dnes před polednem nahlášeno zhruba 200 škod za osm milionů korun. "Klienti své škody průběžně hlásí, v následujících dnech tedy počet škod ještě poroste. Nejvíce škod máme zatím nahlášeno ze Zlínského a Moravskoslezského kraje," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Kooperativě k 11:00 klienti nahlásili 70 škod za 3,5 milionu Kč. Všechny škody jsou podle mluvčího pojišťovny Milana Káni ze Zlínského a Moravskoslezského kraje. Jde většinou o zaplavené sklepy, šachty, garáže a věci v nich uložené.  

Generali měla k dnešnímu ránu za uplynulé dny nahlášeny škody za téměř dva miliony korun. Polovina případů připadala na Moravskoslezský kraj. Většina škod se stala v Jizerských horách a Beskydech, kde se rozvodnily říčky, uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek. "Očekáváme, že počet pojistných událostí se bude zvyšovat po víkendu. Lidé v tuto chvíli řeší hlavně úklid a vysoušení, což je relevantní postup, aby tak zabránili rozšíření škod na jejich majetku," dodal.

Česká podnikatelská pojišťovna eviduje zatím desítky škod, jde především o vytopené sklepy a garáže. Odhadované škody se pohybují v řádech stovek tisíc korun. S jejich oznamováním však klienti teprve začínají, poznamenala mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

"Zpočátku to vypadalo dramaticky, ale když se ohlédneme za uplynulými dny prostřednictvím statistiky z Klientského centra, šlo pouze o několik vytopených sklepů a škody, které nejsou velké," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek. Ještě v době, kdy silně pršelo, se podle něj ozvalo několik řidičů, kteří nabourali kvůli aquaplaningu, tedy ztrátě přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 22. září 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď