Hejtmani s vládou se shodli, že nouzový stav nyní není třeba

foto Ilustrační foto - Jihočeský hejtman Martin Kuba.

Praha - Hejtmani se na dnešním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlásit nouzový stav. Na twitteru to po schůzce uvedl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Za vhodnou by považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření, doplnil. Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že hejtmani nouzový stav nyní nežádají.

Vyhlášení nouzového stavu považovala za vhodné část hejtmanů kvůli situaci v jejich regionech. Podle pondělního stanoviska ministerstva vnitra, které zaznělo na Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ), však měly kraje nejprve zvážit, zda nevyhlásit na svém území stav nebezpečí. Pokud by nestačil, mohli by hejtmani kabinet požádat o nouzový stav. "Hejtmani se na jednání s premiérem, ministrem vnitra a ministrem zdravotnictví dohodli, že v této chvíli není potřeba vyhlašovat nouzový stav," uvedl dnes Kuba.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na twitteru uvedl, že kraje zatím situaci zvládnou bez nouzového stavu. "Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal.

Moravským krajům je připraveno pomoci hlavní město, uvedl na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Praha může zajistit hromadný převoz pacientů z přetížených moravských nemocnic do Prahy," uvedl. Kvůli možnému převozu nechal připravit speciální vůz pražské záchranné služby Fénix. "Převeze najednou až 12 pacientů na kyslíku," doplnil Hřib.

Kraje dnes postupně vyjádřily názor, že pokud má být jediným důvodem pro nouzový stav povolání mediků do nemocnic, nepovažují ho za nutný, uvedl na twitteru hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). "Od premiéra Babiše jsme se dozvěděli, že vláda nouzový stav nechce a že se snaží vyjít vstříc údajně především moravským krajům. Přitom dnes nezazněla jediná taková žádost," doplnil.

Pokud by se situace změnila a hejtmani nouzový stav žádali, vláda je připravena zasednout, řekl novinářům Babiš. O nouzovém stavu se podle něj hovořilo na základě požadavků regionálních koordinátorů péče, nutná by však byla žádost krajských krizových štábů. "V rámci krizového zákona je třeba dodržet systémové kroky," vysvětlil Babiš. S hejtmany se kabinet domluvil na zlepšení komunikace.

Se zástupci krajů chtějí dnes mluvit i politici budoucí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Výsledkem ranní schůzky s nynější vládou v demisi je i plán na novelizaci pandemického zákona. "Bylo by vhodné ho upravit tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy nutné pro řízení aktuální situace," doplnil Kuba.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé v Česku vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna. Právě na základě nouzového stavu vláda v uplynulém roce a půl přijala řadu opatření - od uzavření většiny obchodů a služeb přes omezení fungování škol až po restrikce týkající se překračování hranic. Nouzový stav také využilo ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožnil i jednodušší nasazení armády.

Na pandemickém zákoně se začátkem roku shodly koaliční a opoziční strany zejména proto, aby existovaly nástroje k boji s epidemií covidu-19, které by nevyžadovaly nouzový stav. Norma umožňuje ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19, než mohly dříve. Jejich rozhodnutí podléhají souhlasu vlády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď