Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 Ukrajině

foto Na snímku z 16. září 2017 je stíhací letoun MiG-29 slovenských vzdušných sil při Dnech NATO v Mošnově. 

Bratislava - Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a 200 protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Kreml dnes uvedl, že dodávky stíhaček jsou jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do rusko-ukrajinského konfliktu. Rozhodnutí Hegerovy vlády kritizovala i slovenská opozice. Naopak ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes dodávky stíhaček uvítal slovy, že pomohou chránit "ukrajinské nebe". Ukrajina od loňského února čelí ruské vojenské invazi.

Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Na základě dohody, kterou podle slovenského ministerstva obrany podepsali Naď a ukrajinský velvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran, předá Bratislava Ukrajině mimo jiné deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Součástí slovenských dodávek budou také dvě odpalovací zařízení systému Kub, dále systém řízení a příslušné náhradní díly a rakety. Už ve čtvrtek také polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29.

Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko v posledních měsících opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.

"Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají," řekl Heger.

Dodávky 13 slovenských migů a systému Kub Kyjevu "pomohou účinně bránit ukrajinské nebe", uvedl dnes slovenské rozhodnutí ukrajinský ministr obrany Reznikov na twitteru a poděkoval slovenskému premiérovi, ministrovi obrany a slovenskému lidu. "Ukrajinští andělé z ukrajinského letectva jsou připraveni chránit dobro a trestat zlo. Ale potřebují křídla," napsal Reznikov ve vzkazu, v němž rovněž uvítal, že vzniká koalice zemí ochotných poskytnout Ukrajině letouny.

Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.

Grafika s vybranými údaji o stíhacích letounech MiG-29. Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů MiG-29.

Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.

Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.

V uplynulém období se někteří slovenští politici přeli o to, zda Hegerův kabinet má pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě ze strany sněmovny zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Podle Hegera se ale vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na které pravomoc z ústavy nadále má.

Slovensko už dříve poskytlo Ukrajině různou vojenskou techniku a munici. Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu vystupují opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří se už podle několika sondáží dostali do čela žebříčku popularity politických stran. Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září.

Fico rozhodnutí vlády označil za akt otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci, za zradu Slovenska a za přímý vstup země do otevřeného konfliktu. Tvrdil, že krok dělá ze Slovenska terč. Naznačil, že strana v případu podá trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomocí. Podle strany Hlas-sociální demokracie expremiéra a někdejšího místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho vláda po svém pádu nemá pravomoc rozhodovat o darování stíhaček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď