Heger chce strop cen plynu a řešení, ve kterém nebude žádný poražený stát

foto Příjezd politiků na neformální summit Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad, Praha. Slovenský premiér Eduard Heger.

Praha - Slovenský premiér Eduard Heger považuje za nutné zastropovat ceny plynu. Evropská komise musí najít řešení, ve kterém nebude žádný poražený stát, řekl dnes novinářům při příchodu na dnešní summit lídrů zemí Evropské unie na Pražském hradě. Postupovat je podle něj nutné rychle, na politicích leží velká odpovědnost.

Heger zdůraznil, že řešení musí přijít co nejrychleji. "Odpovědnost je velmi vysoká, celá Evropa čeká na to, až se podaří prasknout tu plynovou bublinu. Je důležité zastropovat cenu plynu," uvedl. Strop je podle něj nutné nastavit tak, aby neodradil dodavatele, ale zároveň byl únosný pro všechny evropské státy.

Řešení, které představí Evropská komise, musí zohledňovat každou zemi, konstatoval slovenský premiér. "Je důležité, aby nikdo nebyl poražený, aby se v řešení každý našel," zdůraznil.

Heger je pro mezinárodní policejní pomoc na vnější schengenské hranici

Heger se vyslovil pro posílení kontrol na maďarsko-srbské hranici, která čelí náporu migrantů. Podle něj by měly ostatní země EU Maďarsku pomoci a případně vyslat na jeho hranice své policisty. Slovenský premiér to řekl před neformálním summitem EU v Praze a nevyloučil, že dnes o tématu bude hovořit s maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

"Řešení je na maďarsko-srbských hranicích, nebo lépe řečeno na vnějších schengenských hranicích," řekl Heger novinářům při příchodu na jednání na Pražském hradě.

V poslední době některé země EU opět čelí sílící nelegální migraci a posílily kontroly na svých hranicích. I Česká republika na konci září obnovila hraniční kontroly se Slovenskem, což Heger kritizoval s poukazem na to, že je třeba pomoci Maďarsku a zajistit jeho vnější hranici. Kontroly na svých hranicích se Slovenskem obnovila i Vídeň. Ve čtvrtek oznámilo provádění četnějších namátkových kontrol na pomezí s Českem a Rakouskem i Bavorsko.

Od 29. září, kdy Česko a Rakousko zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem, zadržela slovenská policie 801 migrantů a 14 převaděčů, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo vnitra. V Česku policisté od počátku kontrol podle dostupných údajů odhalili přes 1600 migrantů a zajistili čtyři desítky převaděčů.

Heger dnes zdůraznil, že země musejí zachovat schengenský prostor a jeho výhody. "Samozřejmě se mohou vyskytnout situace, kdy je tu větší počet migrantů, ale v takovém případě potřebujeme jít na vnější hranici a zabezpečit, aby se do evropského prostoru nedostávala ilegální migrace. Takže jednoznačně je to o tom, abychom pomohli a případně poslali své policisty na maďarskou hranici a pomohli jim," řekl slovenský premiér.

Heger poukázal na to, že zmíněná hranice je poměrně dlouhá a že je potřeba ji výrazně posílit. "Vidíme, že i když postavíte plot, není to nevyhnutelně překážka, takže určitě musíme posílit kontroly," uzavřel slovenský premiér.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď