Havrlant: Jednali jsme v neveřejném soukromém prostoru

foto Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant (na snímku z 12. prosince 2019).

Ostrava - Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant dnes potvrdil, že byl na kritizovaném středečním jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou a předsedou poslaneckého klubu Hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Podle Havrlanta se jednání týkalo pilotního projektu na plošné testování obyvatel na covid-19. Uvedl, že jednali v uzavřeném neveřejném soukromém prostoru Vyšehradské kapituly. O Havrlantově stanovisku informovala tisková mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Havrlant později ČTK řekl, že nemyslí, že by porušil nějaké nařízení. Během jednání měl podle svých slov respirátor.

"Nebyl jsem nikde v restauraci ... bylo to v takovém uzavřeném salonku," řekl Havrlant. Podle něj restaurace byla zavřená a byla v ní tma. "Jestli tam byly další schůzky nebo další jednání k jinému tématu, nevím," řekl Havrlant. Nedomnívá se, že by porušil nějaké nařízení. "Já ten pocit nemám, ani v tu chvíli jsem ten pocit neměl. Šel jsem prostě na jednání, nebyl zákaz vycházení. Přijel jsem tam a měl jsem respirátor," řekl Havrlant. Dodal, že respirátor měl po celou dobu jednání. "Mám už nějaké roky, takže se musím taky nějak chránit," uvedl ředitel.

Podle mluvčí Harlant do Prahy přijel v podvečer, čekal, až bude k jednání přizván, což bylo okolo 22:00. Jednání trvalo přes hodinu. Jednal pouze s ministrem zdravotnictví Prymulou a předsedou poslaneckého klubu Hnutí ANO Faltýnkem. Jednání proběhlo v uzavřeném neveřejném soukromém prostoru Vyšehradské kapituly," uvedla Petlachová.

Vyšehradská kapitula dnes v prohlášení uvedla, že ji zaskočila schůzka Prymuly a Faltýnka v prostorách, které pronajímá restauraci. Kapitula o poskytnutí prostor nevěděla.

Ve vyjádření ředitele zaslaném médiím se dále uvádí, že schůzku inicioval Faltýnek. "Jednání se týkalo pilotního projektu na plošné testování tří antigenních systémů v korelaci s PCR testy, kdy FN Ostrava, Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav Ostrava byli vybráni jako praktický realizátor tohoto projektu. Je to srovnávací studie na dobrovolnících, kteří přicházejí na odběr z důvodu podezření na koronavirus," píše se v prohlášení.

Deník Blesk dnes vydal fotografie, které ministra zdravotnictví zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace. Podle zveřejněné fotografie Prymula navštívil restauraci v době, kdy by podle vládních nařízení měla být zavřená, při odchodu z restaurace k autu také neměl na obličeji roušku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Prymulu dopoledne vyzval k rezignaci a prohlásil, že když neodstoupí, odvolá ho. Ministr později uvedl, že nehodlá odstoupit. Rovněž tvrdil, že se schůzka uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Podle článku 74 ústavy člena vlády odvolává prezident, jestliže to navrhne předseda kabinetu. Za prezidentem Milošem Zemanem jede Babiš dnes odpoledne do Lán.

Kapitula o schůzce v prostoru, který pronajímá, nevěděla

Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě na snímku pořízeném 23. října 2020. Ve stejný den deník Blesk uvedl, že uzavřenou restauraci 21. října 2020 pozdě večer navzdory zákazu navštívil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). V restauraci byli podle serveru ve stejnou dobu i další lidé, včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka v restauraci na Vyšehradě. Deník Blesk dnes vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky, když z restaurace v noci odcházel. Prymula řekl, že schůzka byla v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Děkan kapituly Michal Němeček dnes v tiskové zprávě uvedl, že zveřejněná událost kapitulu zaskočila a nemá k ní žádné přesné informace od nájemníka prostor.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dopolední tiskové konferenci uvedl, že pokud Prymula sám neodstoupí, odvolá ho. Prymula dnes později řekl, že na svoji funkci nehodlá rezignovat.

Restauraci Rio's na Vyšehradě provozuje společnost MIDI. "V těchto prostorách na Vyšehradě je v nájmu již řadu let. Majitelem objektu je Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Nájemník má s majitelem objektu uzavřenou platnou nájemní smlouvu. V těchto dnech se zástupci kapituly nikdo nejednal o poskytnutí jakýchkoli prostor pro jednání představitelů státu či politiků," uvedl dnes děkan kapituly.

Doplnil, že restaurace uzavřela provoz pro veřejnost na základě usnesení vlády o přijetí krizového opatření. "Budeme po společnosti MIDI vyžadovat vysvětlení. Teprve na základě jejich vyjádření rozhodneme, jaké další kroky bude třeba učinit," uvedl Němeček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď