Havlíček: Zahrádky restaurací budou moci pro testované otevřít 17. května

foto Lidé procházejí 15. března 2021 na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. kolem uzavřené restaurační předzahrádky.

Praha - Restaurační zahrádky se budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Hosté se budou muset prokázat testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19. O rozhodnutí vlády informoval Havlíček na twitteru.

Mezi stoly budou muset být podle Havlíčka rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost by měla být i od kolemjdoucích, pokud zahrádka není jiným způsobem oddělena například od chodníku. Jinak kapacita zahrádek omezena nebude. "Podmínkou je, aby zákazník byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, příp. samotestů nebo prodělal covid-19," uvedl Havlíček. Na tiskové konferenci doplnil, že host si bude moci přinést svou vlastní testovací sadu a použít ji na místě. Testy se musejí lidé už nyní prokazovat například ve službách, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáž.

Vláda plánovala, že provoz venkovních prostor stravovacích zařízení uvolní, až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100.000 obyvatel. V ČR je k dnešku 101 potvrzených případů nemoci covid-19 na 100.000 lidí.

Restauratér a garant projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner minulý týden ČTK řekl, že zavedení podmínky testů u hostů zahrádek nedoporučuje, kontrola podle něj není proveditelná. Zároveň upozornil, že za běžného stavu zahrádka představuje 20 až 30 procent dodatečných tržeb, někomu se tak ani nevyplatí ji otevřít. Je tedy potřeba, aby provozovatelé gastronomických podniků měli nadále možnost čerpat vládní kompenzace.

Na otevření se už chystá pražské Manifesto. "Na Florenci jsme fungovali nepřetržitě, ale vidět zase hosty u našich stolů bude něco docela jiného. Přímý kontakt s naší komunitou nám i kuchařům tolik chyběl. Máme obrovskou novinu pro smíchovské – můžou se těšit na velkou pivní zahrádku v Manifestu Smíchov, vedle Národního domu. To bylo devět měsíců úplně zavřené," uvedl zakladatel a výkonný ředitel Manifesta Martin Barry.

Restaurace, bary a kavárny musely loni na jaře zavřít od 14. března. Hosty mohly pustit na zahrádky od 11. května. Provoz vnitřních prostor vláda povolila od 25. května. Další nucené uzavření nastalo od 14. října, trvalo do 2. prosince. Následně ale platila pro gastronomická zařízení výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okénka či rozvoz.

Asociace: Podmínka předložení testu u hosta předzahrádky je neproveditelná

Podmínka předložení testu u hosta předzahrádky je podle Asociace restauratérů APRON neproveditelná. Neexistuje pro ni ani legislativní podpora. ČTK to dnes za APRON řekla Kateřina Holnová. Zahrádky podle ní otevře většina restauratérů, kterým se pandemii koronaviru a související vládní omezení podařilo překonat.

Rozhodnutí vlády v případě testů podle Holnové neodpovídá tomu, o čem se zástupci podnikatelů snažili při jednáních ministerstvo zdravotnictví přesvědčit. Podle Holnové má APRON právní rozbor, podle kterého restauratér nemůže od zákazníka vyžadovat negativní test. Může ho žádat maximálně o doklad pro ověření věku, řekla. "Nemůžeme překračovat zákon, zároveň nemůžeme ani ručit za to, že mají lidé negativní test. Vláda vydala neproveditelné nařízení," řekla.

Dalším problémem podle Holnové je, že zahrádky mohou mít více vstupů, lidé na ně volně přicházejí a bylo by i tak velmi obtížné, jejich pohyb regulovat a kontrolovat testy.

Holnová dále upozornila, že dokud bude vláda jakkoliv omezovat provoz stravovacích provozů, je třeba, aby podnikatelé měli možnost žádat o kompenzace.

Pandemii koronaviru a související vládní opatření překoná podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera zřejmě jen 70 procent stravovacích provozů. Čtvrtina podniků už podle něj skončila, minimálně dalších pět procent je v přímém ohrožení. Propad tržeb v oboru za celou dobu krize je podle něj více než 100 miliard korun, tedy zhruba 57 procent.

Hotely a penziony by mohly otevřít 24. května

Hotely a penziony by Havlíčka mohly otevřít od 24. května. Vládě za týden předloží návrh, aby mohly provoz obnovit bez omezení kapacity.

Vláda protiepidemická opatření uvolňuje na základě šesti balíčků. Dnes jednala o balíčku číslo čtyři, který by mohl začít platit od příštího týdne. Je v něm obsaženo také otevření hotelů a penzionů, ale jen na 25 procent kapacity. Podle Havlíčka si na tuto podmínku podnikatelé stěžovali, proto se vláda rozhodla obnovení jejich provozu posunout o týden.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek ČTK dříve řekl, že hotely potřebují delší čas na přípravu otevření. Většina je podle něj nyní ve stavu "hibernace", kromě hygienických opatření bude nutné provést kontrolu vody či začít s vytápěním. Je třeba také učinit rezervace.

Ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget dnes ČTK sdělil, že Češi jsou s objednávkami dovolených zatím kvůli nejistotě v cestovním ruchu spíše opatrní. Obsazenost ubytovacích kapacit v České republice na konci července dosahuje podle agentury 40 procent. Z hlediska typu ubytování lidé nejvíce vyhledávají chalupy, apartmány či kempy. Největší zájem je o Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj, nejmenší o Prahu.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Nyní těchto služeb mohou využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem.

Služby, kde je porušována integrita kůže, mohou obsluhovat klienty

Vláda podle Havlíčka upravila minulé usnesení, které zakazovalo činnost služeb, kde je porušována integrita kůže, přestože jejich otevření samotné je ode dneška dovoleno. Například tetovací či piercingová studia tak už budou smět klienty i obsluhovat.

Vláda ode dneška dovolila obnovit provoz zbývajícím službám, podle vyjádření Havlíčka z minulého pondělí mezi nimi měly být například i tetovací salony. Portál Seznam Zprávy ale o víkendu upozornil, že v usnesení je tato činnost od 10. května stále zakázaná. Havlíček podle portálu slíbil, že vláda dnes chybu opraví a salony budou moci klienty obsluhovat od úterý. "Do té doby na bázi konzultace," uvedl v sobotu Havlíček pro Seznam Zprávy.

Zástupci odvětví postup vlády kritizovali. Podle piercera a člena představenstva Asociace profesionálních tatérů a piercerů Miloslava Míky se mohlo stát, že informace o nesouladu usnesení s pondělním vyjádřením Havlíčka se ke všem provozovatelům nedostala. Podle informací ČTK tak některá tetovací či piercingová studia, která měla na dnešek domluvené klienty, je na poslední chvíli neodříkala a dnes je obsluhuje za dříve nastavených pravidel.

Ve službách, kde je porušována integrita kůže, by měla platit stejná pravidla jako třeba v kadeřnictvích. Obsluhující se bude moci v jeden čas věnovat jen jednomu zákazníkovi, nutná bude ochrana nosu a úst. Klienti se budou muset u vstupu také prokazovat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem, že v posledních 90 dnech nemoc covid-19 prodělali.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď