Havlíček: Z programu Pomoc po tornádu jsme proplatili 62 žádostí za 24 mil. Kč

foto Obec Hrušky na Břeclavsku (na leteckém snímku z 26. července 2021), kterou před více než měsícem zasáhlo tornádo.

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) z programu Pomoc po tornádu dosud proplatilo 62 žádostí za 24 milionů korun. Podnikatelé zatím dokončili a úřadu bylo předáno 69 žádostí. Evidováno jich je celkem 111. Havlíček to dnes uvedl na twitteru.

Sběr žádostí do programu začal 30. června, skončí 30. září. Má ho na starosti tým MPO složený ze zástupců státní agentury CzechInvest a Hospodářské komory. Na kompenzaci škod po bouři doprovázené tornádem z konce června je pro firmy a podnikatele připraveno 200 milionů korun.

Podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo zcela zastavit činnost, mohou z programu Pomoc po tornádu čerpat podporu až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku, minimální pomoc přitom činí 50.000 korun. Využít mohou i jednorázovou dotaci 50.000 korun na úklid. Žadatel, který má proti živelním pohromám pojištění, může získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo je nepojištěný, má nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Dotace mohou podnikatelé čerpat na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze - úvěry. Žádosti přijímá pobočka rozvojové banky v Brně.

MPO v pondělí zveřejnilo výzvu k dalšímu programu podpory s názvem Nemovitosti. Příjem žádostí zahájí 16. srpna. Žadatelé budou moci získat jeden až 35 milionů korun na obnovu poškozených provozoven. Podpora bude fungovat v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Na pomoc je připraveno 500 milionů korun.

Bouře s tornádem letos 24. června zasáhla především Břeclavsko a Hodonínsko. Ministerstvo pro místní rozvoj k 23. červenci odhaduje náklady na obnovu majetku v Jihomoravském kraji na 5,3 miliardy korun. Dále se ale zjišťují škody na majetku podnikatelů, včetně těch v zemědělství. Suma se tak bude ještě měnit. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam jsou zejména hospodářské budovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď