Havlíček: Výzkumné organizace budou od 2021 dostávat víc peněz

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) hovoří 29. listopadu 2019 v Praze na tiskové konferenci k vládním opatřením na ochranu klimatu.

Praha - Výzkumné organizace by mohly od roku 2021 dostávat ze státního rozpočtu každoročně o čtyři procenta navíc z peněz, které jdou na výzkum, vývoj a inovace. Peníze budou určeny na jejich rozvoj. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Navyšování peněz na takzvanou institucionální podporu dlouhodobého rozvoje výzkumných organizací bude ale záviset na možnostech státního rozpočtu.

Příští rok státní rozpočet dá na výzkum, vývoj a inovace 37 miliard korun. Havlíček již dříve uvedl, že příští rok bude rozpočet na výzkum rekordní a posiluje se o jednu miliardu vůči stávajícímu roku a téměř o 3,5 miliardy proti minulému roku.

Vláda chce podle Havlíčka výzkumné organizace finančně posílit, protože jsou dlouhodobě podhodnoceny. Větší podporu od státu by každým rokem dostávaly, pokud by podle ministra nepřišlo nějaké mimořádné rozpočtové opatření.

"Snažíme se, aby měly větší míru jistoty, že ty peníze dostanou. Účelové peníze musí všechny získat v soutěžích a pochopitelně, když nastávala situace, že byly na soutěžích závislé, tak nedělaly nic jiného, než jen psaly a psaly jednu výzvu za druhou. Dostávaly se do složitých situací a nemohly dělat výzkum," řekl ČTK ministr.

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová na úterním Sněmu AV ČR uvedla, že by se memorandum o podpoře výzkumu, vývoje a inovací mělo s vládou podepsat do konce tohoto roku. Uvedla také, že memorandum vznikne po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), vicepremiérem Havlíčkem a ve spolupráci s ministerstvem školství, Českou konferencí rektorů a Asociací výzkumných univerzit. "Pevně věřím, že naplňování tohoto memoranda, které iniciovala Akademie věd, podstatným způsobem přispěje ke stabilizaci a předvídatelnosti financování klíčových aktérů české vědy a výzkumu - Akademie věd a vysokých škol," uvedla na sněmu Zažímalová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď