Havlíček: Výměna ministra kultury by neměla ohrozit vládu

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Praha - Výměna ministra kultury není tak zásadním tématem, aby kvůli němu padala vláda. Novinářům to při příchodu na dnešní zasedání kabinetu řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Byla by podle něj škoda, kdyby kabinet ANO a ČSSD skončil. Sociální demokraté zvažují odchod z koalice kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman více než měsíc nevyhověl návrhu strany na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD). Vedení ČSSD by o tom mělo jednat pravděpodobně příští pondělí.

Havlíček řekl, že vláda by podle jeho představ měla končit kvůli neshodám na zásadních záležitostech, například ohledně rozpočtu či zavedení nějaké daně. "To, že se hraje o jednoho člena vlády, tak si nemyslím, by mělo být důvodem pro to, aby vláda padala," uvedl ministr průmyslu. Výměna ministra kultury podle něj není tak mimořádná a zásadní, aby měla ohrožovat vládu.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opáčila, že o tom, co je pro sociální demokracii důvodem pro odchod z vlády, si bude rozhodovat ČSSD sama. "Pokud nebude dodržena koaliční smlouva a bude jen cárem papíru, pak nemá cenu v té vládě zůstávat," řekla při příchodu do Strakovy akademie. Vláda by podle ní měla touto dobou řešit například rozpočet, ne se zabývat setrváním ministra, který nemá důvěru své strany.

Na práci vlády aktuální spory koaliční ČSSD s prezidentem a související úvahy o konci koalice podle Havlíčka dopad nemají. "Jedeme na odborné linii dnes a denně, nepodepisuje se to na odborné práci," konstatoval. Koalice podle něj funguje a má slušnou šanci pokračovat dál. "Jsem přesvědčen, že bychom se měli povznést nad některé problémy personálního charakteru," dodal.

Staněk v květnu podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. ČSSD následně požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby poslal prezidentovi žádost o odvolání ministra, které podle ústavy musí hlava státu vyhovět. Zeman tak dosud neučinil a opakovaně se vyjádřil ve smyslu, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu. Tento týden plánuje šéfa ČSSD Jana Hamáčka se Staňkem usmířit na jednání v Lánech.

Staněk podle ministerstva kultury v současnosti čerpá řádnou dovolenou. Jeho program by měl tento týden zahrnovat jen páteční schůzku v Lánech, účastnit by se tak neměl ani úterního jednání poslaneckého klubu ČSSD. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) o víkendu avizoval, že pokud Staněk na jednání klubu přijde, navrhne jeho vyloučení z jednání. "Porady má přece u pana Zemana," uvedl Dolínek na twitteru.

ČSSD po krachu pátečního jednání mezi Hamáčkem, Babišem a Zemanem uvedla, že pokud nebude moci rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, nemá její setrvání ve vládní koalici smysl. Ministr zahraničí Tomáš Petříček a Maláčová už uvedli, že jsou připraveni podat demisi. Konečné rozhodnutí by mělo přijmout předsednictvo ČSSD, podle Hamáčka by se mělo sejít pravděpodobně 15. července.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď