Havlíček: Vláda schválila dva nové kompenzační programy

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Praha - Vláda dnes chválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 korun na zaměstnance a den, minimálně ale podnikatelé získají 1500 korun denně. Platit bude zpětně od 11. ledna. Ve druhém programu budou mít podnikatelé nárok na náhradu 60 procent z nákladů, zpětně od 1. ledna. U obou programů bude podmínkou pokles tržeb o alespoň 50 procent vůči loňskému nebo předloňskému roku, podle toho, co bude pro firmy výhodnější. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle prezidenta Svazu obchodu Prouzy odmítla smysluplnou podporu ekonomiky. Vyzval proto veřejnost, aby nenechala své oblíbené podniky padnout.

Nové programy nahradí dosavadní specifické dotační tituly jako COVID ubytování, COVID nájemné nebo COVID sport. Fungovat budou zároveň s programem Antivirus na podporu zaměstnanosti a kompenzačním bonusem pro živnostníky, ve kterém vláda podporu z 500 korun zvýšila na 1000 korun denně.

Inspirací pro program COVID 2021, kterým stát přispívá na zaměstnance, je podpůrný titul COVID gastro uzavřené provozovny. Podnikatelé, kterým vláda protiepidemickými opatřeními zakázala nebo omezila činnost a tržby jim v posledním čtvrtletí loňského roku klesly meziročně alespoň o 30 procent, v něm mohou získat 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření. Příjem žádostí do programu končí 15. března.

Program COVID 2021 bude platit pro všechny podniky s minimálním propadem tržeb o 50 procent, nejen uzavřené. Vláda podle Havlíčka také zvýhodnila malé zaměstnavatele. "Pokud má někdo do třech zaměstnanců, minimální částka bude vždy 1500 korun," řekl Havlíček. Program budou podnikatelé moci kombinovat s Antivirem. Vztahovat se na něj bude tzv. dočasný rámec Evropské komise, tedy maximální suma, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Limit je 1,8 milionu eur (asi 47,5 mil. Kč). Předpokládaná alokace programu je podle ministerstva průmyslu a obchodu šest miliard korun. První výzvu a příjem žádostí by měl resort vyhlásit ještě v březnu.

Profesní organizace ale podle Havlíčka žádaly ještě alternativní program, který by zohledňoval propad tržeb. Vláda proto schválila i dotační titul COVID Nepokryté náklady. "Firma prokáže svoje náklady za daný měsíc, od toho se odečtou programy, které čerpala. V tomto případě jediný, který bude možný, je program Antivirus, a z toho zbytku dostane firma 60 procent," uvedl Havlíček. Souběžné čerpání tedy nebude možné s kompenzačním bonusem. Maximální výše dotace bude 40 milionů korun.

Dopad nových programů na státní rozpočet lze podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) v tuto chvíli velmi těžko odhadnout. "Ve VPS (Všeobecná pokladní správa) my v podstatě na tento typ programů jsme počítali zhruba s asi 12 miliardami, ale samozřejmě dalších pět miliard bylo dáno na doběhnutí těch dalších programů," uvedla. Doplnila, že některé programy ještě neskončily, a není tak jasné, zda se vyčleněná podpora plně vyčerpá.

Momentálně je otevřený příjem žádostí kromě zmíněného COVID gastro do COVID nájemné, COVID Sport III lyžařská střediska, COVID kultura nebo COVID ubytování. Na spuštění teprve čekají dříve schválené dotační tituly pro kongresy a veletrhy, a pro velké cestovní kanceláře.

Svaz obchodu: Vláda odmítla smysluplnou podporu ekonomiky

Vláda podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy odmítla smysluplnou podporu ekonomiky. Na twitteru proto vyzval veřejnost, aby nenechala své oblíbené podniky padnout. Kabinet dnes schválil dva nové kompenzační programy, které mají nahradit specifické podpůrné tituly. Podle Prouzy nejde o férové náhrady, ale "o poslední hřebík do rakve řady firem," napsal. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) byl jediný závěrečný rozpor v hranici poklesu tržeb pro vstup do podpory. Jinak podle něj Prouza s programy souhlasil, sdělil Havlíček ČTK.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií si budou nově moci vybrat ze dvou dotačních titulů. V programu COVID 2021 bude stát přispívat 500 korun na zaměstnance denně, v programu COVID Nepokryté náklady uhradí 60 procent nákladů. Podmínkou pro získání podpory bude v obou případech propad tržeb o 50 procent v porovnání s loňským nebo předloňským lednem a únorem.

Tímto krokem se vláda podle Prouzy vědomě rozhodla nechat tisíce firem padnout poté, co rok bojovaly o přežití. "Velká část podnikatelů za uplynulý rok utratila všechny své úspory, řada prodala svůj majetek, dodavatelé prodlužují splatnost faktur. Stačilo, aby vláda také ještě dva až tři měsíce pomohla a většina firem by přežila. I jejich zaměstnanci," uvedl dále Prouza.

Veřejnost by proto podle Prouzy měla nyní ukázat, že je lepší a solidárnější než vláda a podpořit své oblíbené restaurace, fitness centra nebo penziony. "Teď už ji (vládu) musíme jen přetrpět. A nezapomenout," dodal.

Hospodářská komora také dnes zpochybnila vzhledem k hranici propadu o 50 procent účinnost programu, který má pomoci s úhradou nákladů. Požadavkem podnikatelských svazů podle ní byla hranice 40 procent.

Prouza byl podle Havlíčka o programech s předstihem informován a Svaz obchodu i Hospodářská komora měly možnost je detailně připomínkovat. "Nad všemi parametry jsme se shodli, jediné, co jsme již nemohli akceptovat, byla hranice vstupu do programu na úrovni poklesu tržeb 40 procent, nakonec jsme nechali 50 procent, stejně jako u kompenzačního bonusu. Ale umožnili jsme to porovnat s rokem 2019. To byl jediný závěrečný rozpor, jinak pan Prouza za účasti mojí, ministryně financí a pěti náměstků, s programy souhlasil a považoval je za vyvážené a za správně nastavenou podporu," uvedl.

Zmíněné dva dotační tituly doplní program na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzační bonus pro živnostníky. "Těmito čtyřmi programy, tak jak jsme to poskládali, tak v zásadě by neměla být už firma v České republice, která by nedosáhla na žádnou podporu," řekl dnes po jednání vlády Havlíček.

Komora: Program kompenzující 60 pct ztrát nemusí být dost účinný

Hospodářská komora se obává toho, že program kompenzující 60 procent ztrát, který dnes schválila vláda, nebude dostatečně účinný. Rozhodnutí kabinetu proto nepovažuje za ukončenou diskusi a věří, že kabinet bude i podle pandemického vývoje program flexibilně upravovat. Hospodářská komora to dnes uvedla v tiskové zprávě.

V novém programu nazvaném COVID Nepokryté náklady budou mít na náhradu 60 procent nákladů nárok firmy, které zaznamenaly propad tržeb alespoň 50 procent. Pro srovnání si budou moci určit tržby za leden a únor loňského nebo předloňského roku, podle toho, co pro ně bude výhodnější.

Evropská pravidla podle Hospodářské komory umožňují členským státům kompenzovat 90 procent ztrát firmám do deseti zaměstnanců a ostatním podnikům 70 procent. Kompromisem, že česká vláda zvolila hranici 60 procent, měl být podle HK propad nikoliv o schválených 50 procent, ale o 40 procent. Hospodářská komora se proto obává, že program nemusí pomoci všem firmám, které podporu potřebují. Přesto ocenila, že na rozdíl od jiných programů tento dotační titul zástupci vlády s profesními organizacemi projednali.

Kabinet dnes přijal ještě druhý kompenzační program - COVID 2021, který vznikl na základě dosavadního titulu COVID gastro uzavřené provozovny. Firmy budou moci získat 500 korun na zaměstnance a den, minimální podpora bude 1500 korun denně. Program se také rozšíří na všechny provozy, které doloží propad tržeb o 50 procent, opět vůči loňskému nebo předloňskému lednu a únoru. Původně se právě s tímto programem počítalo jako s náhradou specifických "covidových" podpor. Z průzkumu Hospodářské komory ale vyplynulo, že ho 98 procent podnikatelů nepovažuje za funkční a spravedlivý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 15. května 2021

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď