Havlíček: Program COVID záruka CK bude dokončen tento týden

foto Ilustrační foto - Vicepremiér Karel Havlíček na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády 7. ledna 2021 v Praze.

Praha - Program pomoci cestovním kancelářím (CK) při získání pojištění v případě úpadku, tedy COVID záruka CK, bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dokončen tento týden. Na jednání vlády se dostane pravděpodobně nadcházející pondělí. Havlíček to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Po programu je podle Havlíčka velká poptávka. Připravují ho ministerstva průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj ve spolupráci s resortem financí. Materiál bude podle něj tento týden definitivně vložen do knihovny vládních dokumentů a kabinetu ke schválení bude předložen na příštím jednání, nejspíše v pondělí, řekl.

Chystaný program podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která na jeho přípravě spolupracuje, pomůže především malým a středním CK. Pojišťovny podle něj velmi zpřísnily podmínky pro získání pojištění pro případ úpadku. Vedle úhrady pojistného požadují podle prezidenta AČCKA Romana Škrabánka i složení vysoké jistiny. Stát by tak prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky měl poskytnout záruku, která by za určitých podmínek pokryla významnou část jistiny, kterou pojišťovny žádají.

Jedny z největších tuzemských CK Fischer a Exim Tours neměly podle svých mluvčích Jana Bezděka a Petra Kostky se získáním pojištění na další období problém. ČTK ale řekli, že vzhledem k situaci na trhu a opatrnosti pojišťoven jsou sazby za pojistku vyšší.

O pojistce na další období momentálně vyjednává například Firo-tour, které skončila smlouva 31. prosince. Dočasně tak pokračuje v činnosti jako cestovní agentura.

MMR k 1. lednu eviduje 704 CK. Úpadek loni podle něj vyhlásilo deset CK, 133 jich přerušilo činnost, nově vzniklo 20 CK.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď