Havlíček navrhne vládě vznik rady pro strategické technologie

foto Ilustrační foto - Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček vystoupil 7. září 2020 v Praze na tiskové konferenci po schůzi vlády.

Praha - Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes navrhne vládě vznik nové rady, která by systematicky řídila a podporovala vývoj strategických technologií a produktů. Fungovat by měla pod ministerstvem průmyslu a obchodu, které Havlíček řídí, spolupracovat by s ní ale měly i další resorty. Do budoucna by měla koordinovat podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků, které v ČR chybí. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci, kde České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) představilo ochranné a zdravotní pomůcky, které škola vyvinula.

"Dnes jde na vládu dokument, kterým vytváříme radu pro podporu strategických technologií a produktů," uvedl Havlíček. Půjde podle něj o pracovní orgán, který by měl řešit hospodářské záležitosti důležité pro strategickou bezpečnost státu. Podle Havlíčka stát sice přečkal první vlnu epidemie, ale musí být připraven na budoucnost. "Technologie a produkty na této bázi by zde měly být systematicky monitorovány, řízeny, měla by se jim dostávat systematická podpora a mělo by to být v souladu i s ostatními resorty, nejenom tedy na bedrech ministerstva průmyslu a obchodu," řekl Havlíček.

Úkolem orgánu podle něj bude i řešení krizových situací. Rada by se přitom měla zaměřit na včasnou podporu výzkumu a vývoje, chytrých investic, certifikací produktů vlastní výroby nebo třeba na nákup produktů, které si ČR není schopna jinak zajistit. Pokud nastane mimořádná situace, měly by podle Havlíčka být potřebné výrobky již připravené. Dosud tomu tak podle něj nebylo. Orgán by měl pracovat nepřetržitě, nejen po dobu současné epidemie koronaviru, dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď