Havel během 12 let v prezidentské funkci navštívil 59 zemí

PRAHA - Václav Havel navštívil během více než 12 let, jež strávil ve funkci československého a českého prezidenta, při 181 pracovních či státních návštěvách celkem 59 zemí. Nejčastějším cílem jeho cest bylo Německo, kam zavítal na 17 takových návštěv (osmnáctou má v plánu 17. ledna). Na druhém místě jsou shodně USA a Francie se 14 návštěvami. Na zahraničních cestách strávil Havel jako hlava státu 391 dnů, tedy přes rok.

klikni pro zobrazení grafu

Prezident také téměř každý rok pobýval na zahraniční dovolené. V posledních letech byl nejčastěji ve Španělsku a Portugalsku - právě přímořské klima vyhovuje Havlovu chronickému respiračnímu onemocnění. Několikrát byl hostem v rezidenci španělského krále na ostrově Gran Canaria, v roce 2000 si koupil vilu u města Albufeira na jižním pobřeží Portugalska. Na téměř čtyřech desítkách dovolených a léčebných pobytů pobýval Václav Havel za 12 let, co je prezidentem, rok a čtvrt - skoro 450 dní.

V druhé polovině 90. let ale Václav Havel své výjezdy do zahraničí výrazně redukoval. Zatímco do programu tehdy ještě československé hlavy státu se ročně vešly i více než dvě desítky zahraničních návštěv, po operaci plic a tlustého střeva v letech 1996 a 1998 prezident počet cest omezil; toto číslo už jen o málo převyšovalo desítku. Výjimkou byl rok 1999, kdy Havel uskutečnil 19 návštěv; následující rok jich bylo 12, v roce 2001 devět a loni už jen sedm.

Asi neslavnější prezidentovou cestou zůstává jeho první návštěva Spojených států v únoru roku 1990, která se uskutečnila necelé dva měsíce po Havlově zvolení. Jeho projev v Kongresu 21. února si tehdy vysloužil aplaus na otevřené scéně. Ameriku navštívil Václav Havel ještě třináctkrát, jeho poslední návštěva USA ve funkci hlavy státu se uskutečnila loni v září.

Většina Havlových cest (s výjimkou dovolených) jen málokdy přesáhla týden. Nejdelší cestu do zahraničí absolvoval prezident Havel v roce 1995, kdy během 14 dnů zavítal do čtyř států na druhém konci zeměkoule. Navštívil tehdy Austrálii, Nový Zéland, Filipíny a Singapur. Podobně nabitý byl i program Havlova turné o rok a půl později. Na dvoutýdenní jihoamerické návštěvní "šňůře" zavítal v druhé polovině září 1996 do Brazílie, Chile, Uruguaye a Argentiny.

Po zmíněných vážných zdravotních problémech v letech 1996 a 1998 ale prezident Havel už podobně náročné cesty neabsolvoval. Nejdelší cesty už nepřesáhly týden, patřila k nim návštěva Blízkého východu v září 1997 a dva týdenní pobyty v USA (v září 2000 a téměř přesně o dva roky později). Šestidenní návštěvu Blízkého východu měl prezident v plánu i loni v únoru.

Chtěl tehdy navštívit tři země regionu - Kuvajt, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Plány ale narušil zánět průdušek, a Havel se musel vrátit urychleně do Prahy. Přerušená blízkovýchodní cesta ale nebyla jediným podobným případem - o sedm měsíců později musel prezident kvůli srdeční arytmii těsně před odletem zrušit cestu do Itálie. Letos v červenci pak nedokončil návštěvu Francie.

Už v listopadu 1996 kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu odložil státní návštěvu Ukrajiny. Onemocnění tehdy vyvrcholilo operací zhoubného nádoru na plicích. Podle lékařů Václavu Havlovi dlouhé cesty, střídání časových pásem a také klimatizace v letadle nedělají dobře. Zhoršují se totiž kvůli nim jeho chronické problémy s dýcháním. Někdy se krátce po návratu z cest jeho zdravotní stav zhoršil.

Václav Havel byl do funkce českého prezidenta zvolen v lednu 1993 a jeho první zahraniční cesta vedla k nejbližším sousedům - na Slovensko. Chtěl tak připomenout dlouholetou společnou minulost a zároveň tak dal zapomenout na ne zrovna vlídné přijetí v říjnu 1991. Ještě jako na federálního prezidenta na Havla tehdy při oslavách státního svátku v Bratislavě mířila sprška vajíček. Na Slovensko zamířil prezident ještě desetkrát a k východním sousedům má směřovat i jeho poslední zahraniční cesta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď