Hasičům na jižní Moravě zbývá po tornádu zbořit 21 domů

foto Hasičům v jihomoravských obcích zasažených červnovými bouřemi a tornádem zbývá zdemolovat 21 domů. Novinářům to 14. července 2021 v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jejich ředitel Jiří Pelikán. Bouře poničila 1200 domů a skoro 200 jich bylo nutné zbourat. Na snímku je demolice v Mikulčicích.

Podivín (Břeclavsko) - Hasičům v jihomoravských obcích zasažených červnovými bouřemi a tornádem zbývá zdemolovat 21 domů. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jejich ředitel Jiří Pelikán. Bouře poničila 1200 domů a skoro 200 jich bylo nutné zbourat. V Hruškách je ještě 85 domácností bez plynu, nové vedení potrvá dva týdny. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) odpoledne na twitteru uvedl, že požádal vládu o prodloužení stavu nebezpečí.

Část domácností je také bez elektřiny, všechny by měly být připojené do 26. července, připomněl hejtman. Podle něj ale fungují různé elektrocentrály a rozdávaly se plynové vařiče, takže lidé nejsou zcela bez energií. "Funguje tam stravování," řekl hejtman.

Podle Pelikána skončily práce na převozu skládek. Nyní jsou už jen tři v Hruškách, Mikulčicích a Hodoníně, přičemž v Mikulčicích je skládka plná. Grolich uvedl, že v areálu Moravských naftových dolů v Lužicích skončí sklad stavebního materiálu, přičemž budou fungovat sklady v jednotlivých zasažených obcích. Důvodem je lepší organizace. "Pouze pro Hodonín Pánov bude fungovat sklad v Lužicích. Dohodli se na tom starostové," řekl hejtman. Zbývající materiál se rozdělí do obcí. Podle Grolicha je ale stavební materiál i nadále potřeba, protože sotva přijede, ihned se někam rozdělí.

Nejpostiženějšími obcemi byly Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. V obcích pracuje asi 90 strojů těžké techniky, je tam kolem 200 členů hasičského sboru a armády a také asi 150 policistů. Ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil uvedl, že policisté hlídají i skládky. Dodal, že není pravdou, že na ně lidé chodí vyhledávat věci. "K ničemu takovému nedošlo, skládky jsou střežené, je tam zákaz vstupu," zdůraznil Tržil.

Hejtman Grolich odpoledne na svém twitterovém účtu informoval, že požádal o prodloužení stavu nebezpečí. "Vláda má rozhodnout příští týden," uvedl hejtman.

Bouře s tornádem o rychlosti až 324 kilometrů v hodině postihly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a desítky zraněných.

Jihomoravský kraj má pro lidi zasažené bouří leták s kontakty na sbírky

Jihomoravský kraj dodal do každé domácnosti v obcích zasažených červnovou bouří a tornádem leták, na němž lidé najdou kontakty na pomoc ze sbírek a ministerstva pro místní rozvoj. Novinářům to dnes v Podivíně řekl po jednání krizového štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj v tom byly zmatky. Kraj eviduje, že si u ministerstva zatím podalo žádost asi 650 lidí, žádostem ale chybí odhad škod. Kraj ohledně postupu čeká do pátku na metodiku z ministerstva.

Ministerstvo nabízí na zničené domy dotaci až dva miliony korun s možností také třímilionového úvěru na 30 let s výhodnějším úrokem jedno procento. Server irozhlas.cz uvedl, že o dotaci z programu Živel podalo žádost 759 lidí. Státní fond podpory investic, který dotace rozděluje, ale podle serveru vrátí 90 procent žádostí k doplnění, protože v nich chybí znalecké posudky i výše plnění pojišťoven.

Podle Grolicha byly původní žádosti, které sbírali úředníci na místě, jen předběžné. "Lidé potřebují odhad nákladů a to ještě nemají. Snažíme se s tím pomoct, ale čekáme do pátku na metodiku ministerstva, jakým způsobem to zpracovat," řekl Grolich. Dodal, že kraj očekává, že se objeví další žádosti.

Bouře poslední červnový čtvrtek nejvíce zasáhla Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Leták vydaný krajem osahuje kontakty na sbírky Nadace Via, u které lze žádat až o 150.000 korun, sbírku Diecézní charity Brno, kde lidé mohou podle stavu poškození domu získat až 200.000 korun, a také kontakt na Český červený kříž, který dává až 250.000 na každý zdemolovaný dům. Nechybí ani kontakty na ministerstvo pro místní rozvoj s ohledem na možné dotace a úvěry. Kraj také upozorňuje na to, že o podporu nepřijdou ani lidé v exekučním řízení, je však nutné skutečnost řešit s poskytovatelem podpory, který pomůže najít řešení.

Havlíček:V programu pomoc po tornádu CzechInvest eviduje 80 žádostí za 60 mil.Kč

Státní agentura CzechInvest podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) eviduje v programu Pomoc po tornádu přes 80 žádostí v odhadovaném objemu 60 milionů korun. Většina žádostí je rozpracovaných, podaných jich je nejméně 18. Havlíček to dnes napsal na twitteru. Doplnil, že od 1. srpna se chystá další podpůrný program.

Další pomoc se podle Havlíčka bude týkat investic a uskuteční se v rámci programu Nemovitosti, který funguje v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Půjde o jeden až 35 milionů korun investiční podpory. "Program by se měl týkat nejdříve malých a středních podniků a po technické výzvě i cestovního ruchu," sdělil dnes Havlíček ČTK.

Sběr žádostí do dotačního titulu Pomoc po tornádu začal 30. června, skončí 30. září. Na kompenzaci škod po bouři doprovázené tornádem z konce června je pro firmy a podnikatele připraveno 200 milionů korun.

Podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo zcela zastavit činnost, mohou čerpat podporu až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku, minimální pomoc přitom činí 50.000 korun. Využít mohou i jednorázovou dotaci 50.000 korun na úklid. Žadatel, který má proti živelním pohromám pojištění, může získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo je nepojištěný, má nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Žádosti mohou podnikatelé podávat přes mobilní pracoviště operativně zřízená v postižených oblastech. Kontaktní místa jsou složena ze zástupců státní agentury CzechInvest, Okresní hospodářské komory a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Dotace mohou podnikatelé čerpat na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Prostřednictvím ČMZRB mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze - úvěry. Žádosti přijímá pobočka rozvojové banky v Brně.

Škody, které způsobila bouře s tornádem 24. června především na Břeclavsku a Hodonínsku, dosahují podle dřívějšího sdělení jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) zhruba 15 miliard korun. Poničeno bylo 1202 domů. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené jsou zejména hospodářské budovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď