Hasiči zasahují po výbuchu v Preolu v Lovosicích, čtyři lidé jsou zraněni

foto Hasiči zasahují 6. července 2021 po výbuchu v areálu výrobce biopaliv Preol v Lovosicích na Litoměřicku.

Lovosice (Litoměřicko) - Výbuch v Preolu v Lovosicích prověřují policisté jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Na místě také prověřují, zda případně nebyly porušeny bezpečnostní předpisy, řekla dnes v podvečer ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. K výbuchu ve výrobě biopaliv došlo v pondělí pozdě večer, hasičům se požár podařilo lokalizovat až dnes v 11:15, příčiny ani výši škod zatím neznají. Záchranáři ošetřili čtyři lidi.

Příčinou výbuchu byla zřejmě závada na separátoru řepky. "Explodoval vysoce hořlavý hexan, používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená," řekl ČTK mluvčí hasičů Milan Rudolf. První byli podle něj na místě hasiči Lovochemie. "Dostali informaci, že v dané budově došlo k drobnému zahoření, oni to šli prozkoumat. Došlo k zahoření na kabelovém vedení, na elektroinstalaci. To zlikvidovali a při návratu došlo k neočekávanému výbuchu hexanu. To nikdo neočekával, protože linka byla odstavená, byla na ní plánovaná údržba. Bude předmětem šetření, jak k tomu všemu mohlo dojít," dodal.

Preol patří do skupiny Agrofert. "Ta událost se stala v době, kdy nabíhala odstávka a naši lidé říkají, že dodrželi veškeré předpisy a nařízené postupy, takže je to pro nás otázkou a záhadou. Vedení společnosti Preol předběžně odhaduje, že příčinou výbuchu pravděpodobně mohla být technická závada. Přesnou příčinu určí v příštích dnech policejní vyšetřování," řekl ČTK mluvčí skupiny Karel Hanzelka. Podle něho je brzy zatím i na odhad škod. "Nedošlo k žádnému ohrožení životního prostředí ani zdraví obyvatelstva, dovnitř nás ale zatím nepustili, pokračují dohašovací práce" dodal. Doplňují informace k události podle něj zřejmě nebudou k dispozici dřív než v pátek 9. července.

Záchranáři na místě ošetřili čtyři lidi. "Tři byli zraněni, jeden utrpěl velmi vážná zranění a byl vrtulníkem transportován do pražského popáleninového centra," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další dva muži byli se středně těžkým poraněním převezeni do nemocnic v Ústí nad Labem a Litoměřicích. Čtvrtý muž nebyl podle Voleníka zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi. Podle Hanzelky jsou všichni zranění mimo ohrožení života.

Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové přijala policie oznámení o výbuchu v pondělí ve 22:47. Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15. "Ta už je ale opět průjezdná," řekla mluvčí.

Uzavřená byla kvůli nebezpečí dalšího výbuchu od rána přilehlá železniční trať Louny - Česká Lípa. V úseku Žalhostice - Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy. "Provoz na trati v úseku Lovosice - Litoměřice byl v 16:00 obnoven," řekla ČTK mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. První vlak bez náhradní dopravy vyjede podle ní v 16:35 z České Lípy směrem do Loun.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku a zabývá se také výrobou řepkového oleje pro použití v potravinářství. Patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle hasičů exploze nastala v hale o rozměrech 35 krát 20 krát 25 metrů. V noci na místě zasahovalo 12 jednotek, dopoledne už jich tam podle Rudolfa bylo jen sedm. Pět jednotek doplňovalo vodu do stabilního hasicího systému budovy, další dvě přímo zasahovaly. Hasiči původně ochlazovali budovu zvenčí, pak ale tyto práce zastavili na doporučení technologa, který se obával o statiku budovy. "Statik ale zhodnotil, že jsou ty konstrukce stabilní, je to dobře postavené, ten provoz je moderní, takže použití vody ve velkém množství není problém," řekl.

Po ochlazení budovy z 200 na 50 stupňů Celsia již podle Rudolfa nehrozilo vznícení hexanu a hasiči mohli provést průzkum vnitřních prostor a stanovit postup hasebních prací. "Po částečným rozebrání obvodových stěn haly a demontáži technologického prostupu do extraktoru byla do extraktoru dopravována voda se smáčedlem s cílem snížit teplotu na přijatelnou mez," popsal zásah mluvčí. Hasiči ale po celou dobu měřili koncentraci hexanu.

Žádné nebezpečné látky do ovzduší podle mluvčího hasičů neunikly. Řepka, která se na lince zpracovává, není nebezpečná pro životní prostředí a hexan beze zbytku vyhoří. Na nedalekém Labi hasiči postavili norné stěny. "Okamžitě po příjezdu jednotek na místo a zvolení hasební techniky jsme přistoupili k ucpávání kanalizační sítě v areálu gelovými polštáři a na Labi jsme instalovali u výpustních otvorů norné stěny tak, abychom v případě jakéhokoliv úniku hasebních látek mohli tu kapalinu jímat přímo u areálu chemičky a aby nám v proudu Labe nebyla unášena směrem k Ústí nad Labem ," doplnil Rudolf.

Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) ČTK řekl, že hasiči už dostali požár pod kontrolu, není tak podle něj nutné svolávat krajský krizový štáb. "Jsme ve spojení s městem Lovosice, ale nic nepotřebují, nehrozí tam žádné nebezpeční," řekl ČTK hejtman. Podle lovosického starosty Milana Diana (ANO) je ve městě klid. Žádné nebezpečné látky do ovzduší neunikly a obyvatelé města nejsou ohroženi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď