U požáru haly ve Ždánicích hasiči zasahovali necelých 18 hodin

foto Ve Ždánicích na Hodonínsku hoří hala v průmyslovém areálu, hasiči 9. června 2023 vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. 

Ždánice (Hodonínsko) - Hasiči dnes odpoledne po necelých 18 hodinách ukončili zásah u požáru haly v průmyslovém areálu ve Ždánicích na Hodonínsku, místo zásahu předali firmě. Odpoledne ještě na místě zůstali vyšetřovatelé. Při zásahu se lehce zranilo devět hasičů, z nich několik jich ošetřila záchranná služba. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Vyhlášený byl zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Požár měli hasiči nahlášený v pátek před 19:00, dostat pod kontrolu se jej podařilo po 22:00. Na místě bylo podle mluvčího po 23:00 kolem 130 až 140 hasičů ze tří desítek jednotek, později hasiči začali síly redukovat. Propadly se strop haly, hasiči museli použít výškovou techniku. Likvidaci požáru ohlásili ve 12:30, na místě následně pracovali vyšetřovatelé, včetně policie. Podle mluvčího není předpoklad, že by dnes či v následujících dnech byla známa příčina požáru, podle něj půjde spíše o týdny. Známa dosud není ani výše škody.

Při zásahu unikly do tamního potoka Trkmanky nebezpečné chemické látky, na místě proto byli i pracovníci České inspekce životního prostředí. Vodu v potoce monitorovala chemická laboratoř. "Ve vodě zjistili zvýšené hodnoty pH a na vodním toku odebírali vzorky k dalším analýzám. Do vody se dostala hasební voda, ve které bylo větší množství nebezpečných látek z provozu v hale. Únik těchto látek uvnitř i mimo areál bude převážně likvidovat firma, ve které se událost stala," uvedl mluvčí hasičů na webu.

Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán už dříve řekl, že unikly hlavně zásadité látky na bázi louhu. Obec na svém webu kvůli úniku chemikálií zakázala z Trkmanky odebírat vodu, a to od úrovně areálu bývalých Šroubáren ve směru toku až k Násedlovicím, tedy po celé délce toku kolem cyklostezky.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hasičům na twitteru poděkoval za rychlý zásah. "Vlivem požáru pravděpodobně došlo k destrukci van s galvanickými lázněmi. Vyšetřovací orgány jsou od počátku také na místě a odebírají kontrolní vzorky na toku Trkmanka. Jde o závažnou událost. Hasiči a záchranné složky dělají všechno pro to, aby se znečištění nedostalo do Dyje," uvedl Hladík.

Laboratoř na místě monitorovala i ovzduší. Dvořák řekl, že v okruhu deseti kilometrů nebyly v ovzduší naměřeny nebezpečné škodliviny. Kromě pozemní techniky hasiči nasadili i dron k mapování situace shora. Hasiči zřídili také dekontaminační stanoviště. Po zásahu se museli dekontaminovat, protože se v místě požáru brodili vodou, do které unikla kyselina a louh.

"Při požáru se lehce zranilo devět hasičů. Část z nich ošetřila na místě záchranná služba. Jeden byl ráno preventivně odvezen do nemocnice, ale během dopoledne byl propuštěn," popsal mluvčí.

Hasiči také preventivně upozorňovali obyvatele, aby zbytečně nevětrali. Web obce upozorňoval na požár v areálu CVP Galvanika. Firma CVP Galvanika se podle svého webu zabývá protikorozní povrchovou úpravou kovových výrobků. Má čtyři provozy, z toho dva ve Ždánicích. Jeden z těchto provozů je zcela nový, jeho stavba byla zahájena v roce 2020 a zkušební provoz se rozjel na konci roku 2022.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď