Hasiči v Kosičkách dokončili likvidaci chovu 236.000 slepic nakažených chřipkou

foto Ptačí chřipka zasáhla velkochov slepic v Kosičkách na Královéhradecku, 23. února 2026.

Kosičky (Královéhradecko) - Hasiči v drůbežárně v Kosičkách na Královéhradecku dokončili likvidaci chovu 236.000 slepic nakažených ptačí chřipkou. S likvidací nosnic v pěti halách začali v pondělí, skončili dnes v 17:00. Byla to druhá největší likvidace drůbeže v historii ČR. Největší byla v lednu 2023 v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo zlikvidováno 742.000 slepic. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Fotogalerie

Nákaza vysoce patogenním virem H5N1 se v chovu Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách objevila ve čtvrtek 19. února. Do chovu se virus podle firmy dostal vzduchem od ohnisek chřipky na nedalekých písnících a v komerčním chovu kachen.

"Na likvidaci chovu se od pondělí vystřídalo 630 hasičů. Každý den jich na místě pracovalo kolem 140," uvedla mluvčí. Hasiči žijící slepice vynášeli z hal a usmrcovali v kontejnerech s oxidem uhličitým. Pracovali v ochranných oblecích a v obličejových maskách. Vyklizené haly vydezinfikovali. Při zásahu se zranilo sedm hasičů, žádné ze zranění nebylo vážné.

Do kafilerie v Žichlínku na Orlickoústecku z drůbežárny odjelo asi 20 nákladních souprav s mrtvými slepicemi. "Za první čtyři zásahové dny to bylo asi 300 tun drůbeže a 11 tun vajec. Údaj za dnešek bude k dispozici v sobotu," uvedla mluvčí.

Podnik, který patří k významným drůbežářským firmám v Královéhradeckém kraji, již uvedl, že chov hodlá co nejrychleji obnovit. Tento týden měli zaměstnanci farmy nařízenou dovolenou. Po likvidaci chovu začnou s očistou areálu.

Firma již začala shánět kuřata, první slepice by do hal mohly přijít v létě. "Obnova bude trvat minimálně čtyři měsíce. Oslovili jsme celou Evropu, kdo kde má volné kapacity," uvedl v týdnu ředitel podniku Jan Pozdílek. Na úhradu škod bude firma po státu žádat kompenzaci.

Kvůli ptačí chřipce byl chov v Kosičkách vybit již na jaře 2021, tehdy v něm bylo asi 170.000 slepic. Před pěti lety podniku trvala plná obnova asi tři čtvrtě roku. Škody tehdy podnik vyčíslil asi na 37 milionů korun, farma od státu jako kompenzaci dostala 34 milionů korun.

Příští týden v úterý hasiče čeká likvidace chovu více než 7000 kachen v pět kilometrů vzdáleném Novém Městě. Nákazu v něm veterináři zjistili ve čtvrtek. Již 13. února hasiči v obci Kosičky-Třesice zlikvidovali nakažený chov 6800 kachen. Oba chovy patřily firmě Perena. Jiné komerční chovy v ČR ptačí chřipka letos nezasáhla.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.02.2026 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 27. února 2026

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď