Hasiči: Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

foto Požár haly - ilustrační foto.

Praha - Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

"Až za 90 procenty těchto požárů stojí nevyčištěný komín, tedy okolnost, kterou můžeme ovlivnit," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Loni bylo 1074 požárů od komínů, celková škoda se vyšplhala na téměř 57 milionů Kč. Zemřely dvě osoby a 38 osob se zranilo. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Těch bylo 937. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce nebo zazděný trám v komínu.

Pokud je požár způsoben komínem, zkoumá pojišťovna vždy souvislost mezi závadou na komínu a vznikem škody, řekla ČTK Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. "Klientovi je pojistné plnění kráceno v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se současně, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol," dodala.

"Se škodami, které vznikají v souvislosti se zanedbáním péče o komín, se s příchodem chladnější měsíců setkáváme častěji. Každoročně jich řešíme 350 až 400. Počet těchto škod rok od roku mírně, v jednotkách procent, roste," upozornila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Nejčastější příčinou těchto požárů je vznícení sazí, což bývá způsobeno právě tím, že majitel nemovitosti komín řádně neudržuje, doplnila.

Počet škod po požárech v souvislosti se spalinovými cestami je často přímo úměrný rychlému nástupu zimy, poznamenal mluvčí Generali Jan Marek. Čím více je nečekaná, tím je počet požárů u komínů obvykle vyšší. Lidé často nestačí provést potřebné revize a především vyčištění.

Pojišťovna při likvidaci škody zkoumá mechanismus vzniku škody, její okolnosti a konkrétní míru zavinění. Jde-li o nešťastné náhodné opomenutí, je sankce zpravidla minimální nebo žádná. Při opakovaném porušování povinností může být naopak uplatněna sankce vyšší, uzavřel mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď