Hamáček: Ruská reakce je silnější, než se čekalo

foto Ilustrační foto - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Praha - Ruská reakce na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je silnější, než Česká republika očekávala, řekl dnes novinářům vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) večer po jednání vlády řekl, že ruská reakce je nepřijatelná a neadekvátní. O dalších možných krocích Česka budou Hamáček s Babišem jednat v úterý či ve středu. Hamáček novinářům po příletu vyhoštěných do Česka řekl, že v úvahu připadá i varianta reciprocity, tedy stejný počet diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruské v Praze.

"Zvažujeme všechny možnosti, které máme i možnost nastavit ty vztahy znovu v uvozovkách na principu reciprocity," řekl Hamáček. Důležité podle něj je, že je to historický problém, reciprocita tu nebyla, dodal. Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku.

Rusko vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance, ze země musejí odjet do půlnoci. "Reakce je silnější, než jsme očekávali. Je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků," konstatoval Hamáček.

Dodal, že Česko reakci očekávalo. "Takhle to v diplomacii chodí. Současně ale ČR nic neprovedla a my se stali obětí ruských operací. Rusové možná i tou razancí reakce dávají najevo, jak moc jim vadí, že české bezpečnostní síly rozbily obě rezidentury SVR a GRU," uvedl.

Video: Hamáček: Ruská reakce na je silnější, než se čekalo, ČR zváží další kroky
19.04.2021, 12:40, autor: ČTK/Kateřina Sýkorová, zdroj: ČTK/Video

O dalším kroku české diplomacie chce s Babišem jednat zejména kvůli vyhoštění zástupce českého velvyslance, které podle Hamáčka směřovalo "o stupeň výš" než český krok. "Setkám se s předsedou vlády a budeme diskutovat, zda a kdy je třeba přijmout další kroky z české strany," uvedl Hamáček.

Babiš večer prohlásil, že dnes s Hamáčkem záležitost neprobíral, protože vicepremiér po jednání vlády musel odjet na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Hovořit s ním o tom bude chtít v úterý nebo ve středu. "Ale určitě budeme nějakým způsobem reagovat," řekl premiér.

"Určitě přijdeme s nějakým stanoviskem, protože si myslíme, že reakce Ruska byla nepřijatelná, neadekvátní. My jsme nezpůsobili škodu, my jsme neposlali nikam naše agenty, aby dělali nějakou diverzní činnost. Takže ta reakce je nepřijatelná, nevyvážená. Když dospějeme ke stejnému názoru s panem vicepremiérem Hamáčkem, tak to řekneme veřejnosti," dodal Babiš.

Vyhoštění ruského velvyslance by bylo podle Hamáčka nejsilnějším krokem a de facto znamenalo konec diplomatických vztahů. "Toto si nemyslím, že je nejrozumnější, protože přese všechno ambasáda nějak musí fungovat a někdo na té ambasádě být musí, je logické, že velvyslanec. To, že vyhostili jeho zástupce, je něco, na co by ČR reagovat měla," prohlásil.

O kauze dnes Hamáček informoval své protějšky na Radě pro zahraniční věci (FAC). Reakce označil za potěšující. "Chci poděkovat těm, kdo se už vyjádřili, ty výroky jsou silné a povzbuzující. Ukazuje, že ČR není sama a jsme schopni postupovat jednotně," řekl.

České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, které považuje za členy ruských zpravodajských služeb. Ruská strana tvrzení odmítá, zareagovala vyhoštěním 20 lidí.

Vyhoštění 20 zaměstnanců českou ambasádu v Rusku paralyzuje

Vyhoštění 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě v principu velvyslanectví paralyzuje, řekl na dnešní tiskové konferenci vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Skončil celý politický i hospodářský úsek. Jediné, co nadále funguje, je podle něj konzulární úsek. Vyhoštěn byl i zástupce českého velvyslance Vítězslava Pivoňky Luboš Veselý.

"Budeme řešit i praktické věci, jak zajistit chod ambasády. Nasměrujeme tam asi některé diplomaty z generálních konzulátů, které nám v Rusku zůstaly," řekl Hamáček. Česko má generální konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu. "Pro ambasádu jako takovou je to obrovská rána," dodal vicepremiér.

Ministerstvo zahraničí večer na dotaz ČTK uvedlo, že hledá cesty, jak další fungování velvyslanectví zajistit. Možností je podle úřadu výpomoc z ústředí nebo jiných zastupitelských úřadů. Počet zaměstnanců dvou generálních konzulátů se však pohybuje v jednotkách osob.

Do ČR se vrátí například zemědělská diplomatka Nikola Hrušková. Na dotaz ČTK, zda lze očekávat změnu obchodních vztahů s Ruskem, ministerstvo zemědělství sdělilo, že v tuto chvíli o tom nelze spekulovat a nelze ani dávat žádná doporučení. Češi vyhoštění z Moskvy se vrátí dnes večer.

Ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že ambasáda je rozdělena na oddělení politické, ekonomické, konzulární a hospodářsko-ekonomické. "Ty se věnují řadě činností, například zpravodajství z teritoria, ekonomické diplomacii nebo konzulární pomoci. Vyhoštění zasáhlo všechna tato oddělení včetně sekretariátu velvyslance," sdělila ředitelka odboru komunikace ministerstva Zuzana Štíchová.

Omezení by se podle ní ale nemělo dotknout běžných cest Čechů do Ruska, v případně nutnosti je možné se obrátit na konzulární oddělení ambasády. Aktuálně však cestování do země vzhledem k protiepidemickým opatřením není až na výjimky možné.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb, oznámil Hamáček v sobotu večer. Hájil to jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu zbraní ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU. Vyhoštění jejich kolegů z GRU a SVR, což je Služba vnější rozvědky, bylo podle Hamáčka nutné.

Ruská reakce je podle vicepremiéra silnější, než se čekalo. Dopoledne řekl, že bude jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o tom, zda je na místě další krok z české strany.

Ruská federace má dlouhodobě v České republice asi dvojnásobně diplomatů a personálu velvyslanectví, než je tomu u zastoupení Česka v Rusku. Na velvyslanectví Ruské federace v Praze dosud působilo kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů. Na českých zastoupeních v Rusku působilo kolem šesti desítek zaměstnanců. Na dotaz ČTK to v neděli uvedla Štíchová.

"Rusové nám (do šíře personálního zastoupení ambasády) započítávají i ruské pracovní síly a tvrdí, že máme velkou ambasádu. My říkáme, že musíme počítat pouze občany České republiky. To je další diskuse, kterou vedeme," řekl Hamáček. Poděkoval zaměstnancům velvyslanectví a řekl, že jej mrzí, že vinou Ruské federace jim bylo tak zasaženo do životů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď