Hamáček: Petříček končí, aby byla ČSSD před volbami srozumitelná

foto Zleva místopředsedové ČSSD Roman Onderka, Jan Tvrdý, Dana Váhalová, Jiří Běhounek a Josef Říha vystoupili 12. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci.

Praha - Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček navrhl odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), protože sociální demokracie musí působit před volbami srozumitelně. Petříček podle Hamáčka na sjezdu minulý týden nabízel jinou koncepci a postoj k vládě. Místo šéfa diplomacie Hamáček nabídl ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který se zatím rozhoduje.

Než se Zaorálek k nabídce vyjádří, měl by být vedením diplomacie podle Hamáčkova návrhu pověřen on. Hamáček funkci už vykonával v době, kdy prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat ministrem Miroslava Pocheho. Pokud Zaorálek funkci přijme, na kulturu by měl podle Hamáčka nastoupit bez průtahů poslanec a náchodský starosta Jan Birke.

Petříček, který na sjezdu neúspěšně vyzval Hamáčka ve volbě předsedy strany, je kritikem vládní spolupráce s ANO. "To, co nabídl pan Petříček, podporu nezískalo. Pokud má sociální demokracie uspět na podzim ve volbách, musí být srozumitelná a nemluvit více hlasy," podotkl Hamáček.

Video: Hamáček: Petříček končí kvůli tomu, aby byla ČSSD srozumitelná
12.04.2021, 14:00, autor: ČTK/Kateřina Sýkorová, zdroj: ČTK

Míní, že Petříček jeho krok pochopil. O změnách podle něj rozhodlo celé nové vedení ČSSD, které vybral v pátek sjezd sociální demokracie, ale také Hamáček sám. "Pan Petříček si otázku vlády vzal jako klíčové téma na sjezdu, tato strategie neuspěla. Pokud máme na podzim ve volbách uspět, nelze ve vládě sedět a současně tvrdit, že tam nejsme," vysvětlil Hamáček.

Hamáček požádal, aby byl pověřen vedením diplomacie, než se Zaorálek rozhodne, zda nabídku vrátit se do Černínského paláce přijme. Věří tomu, že rozhodnutí padne v řádu dnů, až Zaorálek dokončí některé projekty a misi na ministerstvu kultury. "Rozhodně tu věc nebudu protahovat, až se pan Zaorálek rozhodne, tak má svůj prostor na ministerstvu zahraničí," řekl.

Pokud Zaorálek nabídku přijme, na české zahraniční politice se nic nezmění. Zaorálek, který vedl diplomacii ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle Hamáčka už ukázal, jaké má priority a "nebude otáčet kormidlo". Hamáček o změnách hovořil s prezidentem a "neočekává žádné komplikace" ohledně případného jmenování Zaorálka i Birkeho.

Také Petříček dnes Rádiu Impuls řekl, že čeká, že situace, kdy Hamáček povede dvě ministerstva, nebude trvat dlouho. Je to podle něj i v zájmu české diplomacie. Věří tomu, že změna neznamená ústup od proevropského směřování strany. Se Zaorálkem o možném nástupu na ministerstvo nehovořil, celá záležitost jde podle Petříčka už mimo něj.

Zeman před měsícem vyzval k odvolání Petříčka, ale také tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kterého nahradil minulý týden ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger (za ANO). Hamáček odmítl, že by Petříček končil kvůli premiérovi Andreji Babišovi (ANO) či Zemanovi. "Není to rozhodnutí ani premiéra, ani prezidenta," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď