Hamáček je připraven doporučit Zemanovi Valachovou na ombudsmanku

foto Ilustrační foto - Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.

Praha - Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček je připraven doporučit prezidentovi Miloši Zemanovi poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou jako kandidátku na ombudsmanku. Zeman zmínil jméno bývalé ministryně školství poté, co svou kandidaturu stáhla jeho adeptka Helena Válková (ANO). Hamáček však dnes před novináři zdůraznil, že nominace je na prezidentovi, nikoliv na politických stranách.

Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Odmítnutí nominace ale Válková zdůvodnila jen svým někdejším členstvím v komunistické straně. Hamáček zopakoval, že by uvítal, kdyby Válková skončila i jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Odkázal v tom však na premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Já premiérovi řeknu svůj názor. Pokud bude paní Válková pokračovat ve funkci, tak z mého pohledu se bude věnovat víc obhajobě svého působení než samotnému fungování úřadu," uvedl Hamáček. Podle něj by to mohlo komplikovat chod celé agendy rady. "Nicméně hnutí ANO má (ve vládě) většinu, pokud se premiér rozhodne paní Válkovou držet, sociální demokracie nemá sílu na to, aby ji odvolala," dodal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že o postoji k Válkové jako zmocněnkyni pro lidská práva ještě bude debatovat s kolegy. "Připadá mi, že způsob, jak se paní Válková hájila, ji fakticky diskvalifikuje pro politické funkce," uvedl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) novinářům řekl, že pozice vládní zmocněnkyně v případě Válkové doposud nikomu nevadila. "Čili nevidím úplný důvod, proč by měla v tuto chvíli z toho odstupovat. Pokud na tom bude širší koaliční shoda nebo hlavně pokud ona se rozhodne, že tak učiní, tak to je samozřejmě na ní," konstatoval.

Babiš se o víkendu v médiích vyjádřil ve smyslu, že by kandidát na ombudsmana neměl být současný ani bývalý politik. "To je pak na diskusi mezi prezidentem a premiérem, zda premiér je ochoten podpořit kandidátku pana prezidenta," konstatoval Hamáček.

Předseda komise: Návrhy do volby ombudsmana se ještě mohou měnit

Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv až příští měsíc, nejdříve 12. února. Návrhy kandidátů se teoreticky mohou měnit do konce ledna, řekl dnes ČTK předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Stažení kandidatury ohlásila poslankyně ANO a zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, kterou nominoval prezident Miloš Zeman. Kolovratník poznamenal, že technicky je možné, aby prezident navrhl nového kandidáta. Nejzazší termín pro změny a nové návrhy je pátek 31. ledna, uvedl předseda volební komise. Podklady totiž poslanci musejí dostat aspoň deset dnů před samotným volebním aktem.

Válková čelí kritice kvůli článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Odstoupení od kandidatury ale zdůvodnila svým někdejším členstvím v bývalé Komunistické straně Československa. Sněmovní volební komise dnes dopoledne oficiální vyjádření Válkové ještě neměla. Kandidatury se může vzdát kdykoli do konce měsíce. Druhou možností podle Kolovratníka je, že by Zeman nominaci Válkové stáhl. Prezident o víkendu uvedl, že k takovému kroku není důvod, když Válková kandidaturu sama odmítla.

Zeman zmínil, že by mohl nominovat poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. Prezidentovi ji chce doporučit předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček. Zatím ale není jasné, zda by se Valachová účastnila už nadcházející volby, nebo až volby druhé, pokud by první nebyla úspěšná. Senát navrhl Víta Alexandera Schorma, který je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva, a advokáta Jana Matyse.

Valachová o víkendu na sociální síti naznačila, že by dala přednost své možné účasti až v případné druhé volbě. Premiér Andrej Babiš (ANO) se o víkendu vyjádřil ve smyslu, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

Prezident a Senát navrhují do sněmovní volby ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman nominoval jen Válkovou. Současné veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí mandát 18. února.

Volba ombudsmana je dvoukolová. Případné druhé kolo by se mohlo konat možná ještě v únoru, spíše ale až na březnové schůzi Sněmovny. Pokud by poslanci ani ve druhém kole nikoho z kandidátů nevybrali, uskutečnila by se zcela nová druhá volba.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď