Guterres: mezinárodní společenství selhává v boji proti covidu-19

foto Generální tajemník OSN António Guterres.

Lisabon - Mezinárodní společenství zatím selhává v koordinovaném postupu proti epidemii koronaviru. Uvedl to v sobotu generální tajemník OSN António Guterres. Portugalské tiskové agentuře Lusa řekl, že země by se měly chovat více koordinovaně a solidárně. Na působení OSN během epidemie je ale hrdý.

"Více než milion lidí zemřelo a dalších více než 30 milionů lidí bylo nakaženo, protože v boji proti viru nedošlo k dostatečné koordinaci mezi státy," prohlásil Guterres. Podle něj koronavirus představuje velkou výzvou pro mezinárodní společenství. "Bohužel do této chvíle v ní mezinárodní společenství selhává," uvedl.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se počet nakažených koronavirem ve světě zvýšil na 39,6 milionu osob a v souvislostí s nemocí covid-19 zemřelo 1,1 milionu lidí.

"Pokud nepřijmeme silná a koordinovaná řešení, tak mikroskopický virus může uvrhnout do hladu a chudoby hladu miliony osob s ničivými ekonomickými důsledky," varoval Guterres.

Podle generálního tajemníka je epidemie koronaviru "varovným signálem" pro další oblasti, kde je spolupráce a koordinace mezinárodního společenství nedostatečná. Jedná se například o klimatické změny či boj proti terorismu a organizovanému zločinu.

Lisabonský rodák António Guterres se stal generální tajemníkem OSN v lednu 2017. Mandát mu vyprší na konci příštího roku. V letech 2005 až 2015 zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V letech 1995 až 2001 stál v čele portugalské vlády a byl předsedou portugalské Socialistické strany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď