Green Day v závěru festivalu Rock for People nabídli své hity tisícům lidí

foto Festival Rock for People, 18. června 2022, Hradec Králové. Na snímku je zpěvák a kytarista americké kapely Green Day Billie Joe Armstrong.

Hradec Králové - Americká kapela Green Day jako největší a nejdražší hvězda vystoupila dnes na závěr programu hlavní scény letošního festivalu Rock for People. Její show na letišti v Hradci Králové zahájily reprodukované skladby Bohemian Rhapsody od Queen, Blitzkrieg Bop z dílny kapely Ramones, během kterého se na jevišti objevil ikonický maskot v podobě růžového králíka, a instrumentální intro. Až poté dorazili Green Day v čele s frontmanem Billie Joem Armstrongem.

Fotogalerie

Kapela okamžitě spustila American Idiot, titulní skladbu z politicky podbarveného stejnojmenného alba z roku 2004, díky kterému Green Day získali pověst společensky angažované kapely. V minulosti ve své tvorbě například protestovali proti policejnímu násilí a neskrývali svoji averzi vůči bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Při energickém vystoupení s množstvím projekcí a pyrotechnických efektů zazněly hity jako Boulevard of Broken Dreams, Basket Case nebo Wake Me Up When September Ends. K mnohým refrénům, jako například v Know Your Enemy, se svým zpěvem připojili i fanoušci. Green Day nabídli i několik převzatých věcí. Ve skladbě Hitchin' a Ride zařadili riff písně Iron Man od Black Sabbath a zahráli také skladbu Rock and Roll All Nite od Kiss.

Pořadatelé uvedli, že během večerního programu bylo v areálu 35.000 lidí.

Jedinou českou kapelou, která na festivalu vystoupila na hlavní scéně určené zahraničním hvězdám, byla pardubická Vypsaná fixa. Skupina i v tropickém teple roztančila davy fanoušků pod pódiem. Její odpolední koncert měl speciální charakter, protože tradiční účastník Rock for People hrál písně, které si v anketě na sociálních sítích zvolili sami diváci. "Co jste si vybrali, to zahrajeme," prohlásil na úvod vystoupení zpěvák a kytarista Michal Mareda vystupující pod jménem Márdi.

Z pódia s logem znázorňujícím obal jejich aktuálního alba Kusy radosti pak zazněly hity jako Ivan Trojan, Holka s lebkou, Antidepresivní rybička, 1982 nebo Lunapark. "Nic lepšího neumíme," řekl za jásotu tančících fanoušků Márdi.

Po poledni mimo jiné na jednom ze sedmi pódií vzbudila pozornost česko-norská skupina We are Domi se zpěvačkou Dominikou Haškovou. Dcera slavného hokejového brankáře Dominika Haška zazpívala i skladbu Lights Off, se kterou se kapela hrající mix skandinávského popu a elektropopu dostala do finále letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Šestadvacetiletá rodačka z amerického Buffala tam se svými kolegy skončila na 22. místě.

Z tuzemských hudebníků dnes také vystoupil zpěvák 7krát3 nebo projekt Kašpárek v rohlíku, ale pořadatelé v letošním ročníku vsadili především na zahraniční kapely. Z dalších kapel se dnes představila punkrocková formace Sum 41 nebo Weezer.

Rock for People začal 15. června. Podle organizátorů festivalu je letošní 26. ročník zlomový, rozpočet festivalu poprvé překročil 100 milionů korun. Festival se na bývalém vojenském letišti koná od roku 2007, kam ho z kapacitních důvodů přestěhovali z Českého Brodu. V Hradci Králové ho v minulých letech navštěvovalo přes 20.000 příznivců převážně rockové hudby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 2. července 2022

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď