Google lidem umožní vybrat si u Androidu prohlížeč

foto Google, Android, logo - ilustrační foto.

Brusel - Uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si ode dneška budou moci zvolit, jaký prohlížeč a vyhledávač použijí. Oznámil to zástupce společnosti Google, které Android patří. Lidé podle něj budou mít na výběr z pěti možností, včetně Seznamu.cz. Google chce tímto krokem zmírnit obavy exekutivy Evropské unie o dodržování pravidel hospodářské soutěže a vyhnout se dalším sankcím, uvedla agentura Reuters.

Evropská komise (EK) loni vyměřila Googlu pokutu 4,34 miliardy eur (111,5 miliardy Kč) právě za zneužití dominantního postavení na trhu kvůli Androidu. Komise firmě nařídila, aby předložila návrh, jak dát ostatním podnikům šanci Googlu konkurovat. Google podle tehdejšího vyjádření komise využil Android k upevnění dominantního postavení svého internetového vyhledávače a od roku 2011 omezuje výrobce zařízení tím, že je nutí přednostně instalovat aplikace od Googlu na úkor aplikací od konkurence.

Google je součástí holdingu Alphabet. Firma v březnu oznámila, že umožní uživatelům Androidu volbu prohlížeče a vyhledávače, podrobnosti ale neuvedla.

Uživatelé Androidu v Evropě, kteří vstoupí do obchodu Google Play, nyní uvidí seznam nových možností prohlížečů a vyhledávačů ke stažení, uvedl na blogu firmy hlavní produktový manažer Paul Gennai. Pět aplikací, mezi nimiž figuruje i Seznam.cz, jsou zvoleny na základě popularity a uváděny budou v náhodném pořadí. Uživatel si také bude moci zvolit, jaký prohlížeč bude mít jako výchozí.

Pokud by Google nevyhověl požadavkům EK, hrozí mu pokuta do pěti procent celosvětového obratu. Alphabet měl loni tržby přes 136 miliard dolarů, Google se na nich podílí asi 99 procenty.

Lobbistická skupina FairSearch, jejíž stížnost vyšetřování Googlu ze strany EK odstartovala, apeluje na evropského regulátora, aby zaujal tvrdší postoj. Dnešní krok Googlu skupina odmítla jako neostatečný, protože nemění stěžejní problém, tedy že aplikace Googlu zůstávají na všech zařízeních s operačním systémem Android ve výchozím nastavení, uvedl Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď