Golden Gate: Cena zlata se v září odrazila ode dna

foto Zlato - zlaté cihly - ilustrační foto.

Praha - Cena zlata se v září odrazila ode dna. Po propadu k 1160 dolarům (25.276 Kč) za unci v polovině srpna začala cena drahého kovu postupně růst a v polovině září je kolem 1210 dolarů (26.366 Kč). Je to ale stále 12 procent pod letošním maximem z konce ledna. ČTK to řekl analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Světová poptávka po zlatě se v prvním pololetí podle zprávy Světové rady pro zlato snížila o šest procent na 1960 tun, dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2009.

Podle Ryby stálo za poklesem ceny zlata zejména posilování dolaru jako důsledek obchodní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. "Vývoj na trhu s americkým dolarem od dubna poskytl velkým bankám prostor, aby mohly srazit cenu drahých kovů ke spodní hranici tohoto pásma. Na poklesu vydělaly spoustu peněz a nyní se trh připravuje na opětovný růst ceny, kdy nebudou mít velké bankovní domy problém uvolnit zlato a dovolit mu zvýšení až k hornímu pásmu okolo hranice 1380 USD," uvedl Ryba.

Cenu zvýšila i poptávka některých centrálních bank, které začaly do zlata překlápět své rezervy. Svou zásobu zlata tak zvýšila například Indie, Kazachstán nebo Rusko.

Předchozí pokles ceny zlata byl dán mimo jiné tím, že zlepšení ekonomiky USA motivovalo investory k nákupům rizikovějších aktiv a méně šperků nakupovali spotřebitelé. Nižší byly i nákupy zlata ze strany centrálních bank, naopak na tříleté maximum vystoupila poptávka po zlatě k použití v elektronických přístrojích, jako jsou chytré telefony, hrací konzole i automobily.

Cena stříbra se nyní podle Ryby proti půlce srpna snížila zhruba o dolar na 14,20 dolaru za unci. Platina zaznamenala zotavení ze 750 dolarů na současných více než 800 dolarům za unci. Poptávku po ní ovlivňuje mimo jiné zájem o dieselové vozy v automobilovém průmyslu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď