Global Payments: Češi utratili o adventu platební kartou víc než loni

foto V centru Prahy vrcholily 19. prosince 2021 předvánoční nákupy.

Praha - Češi od začátku adventu kartou utratili přes platební bránu Global Payments 19,2 miliardy korun, což je o 1,8 miliardy více než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů společnosti Global Payments, která zpracovává třetinu všech tuzemských karetních transakcí.

Loni činila tato částka 17,4 miliardy korun a v roce 2019 16,3 miliardy. O tři miliony se proti loňsku zvýšil i počet transakcí na letošních 25,8 milionu. Průměrná útrata platební kartou během předvánočních nákupů se v zásadě nemění, letos i předloni činila shodně 744 Kč, loni byla o dvacetikorunu vyšší.

Celkový objem nákupů přes internet vzrostl proti loňskému adventu o více než o čtvrtinu na 2,5 miliardy korun. O jedenáct procent se zvýšila i průměrná částka zaplacená v e-shopech. Loni činila 1058 Kč, letos dosáhla 1190 Kč. Potvrzuje to stoupající oblibu on-line nakupování, které Češi začali více využívat už na začátku pandemie, kdy byly zavřené kamenné prodejny.

"Stalo se tradicí, že vánoční nákupy lámou rekordy každý rok, ale letos je to ještě o hodně víc než v minulosti. Stojí za tím zrušení superhrubé mzdy, díky kterému si lidé mohou dovolit více utratit. Dále inflace, kvůli které roste cena zboží. A třetím faktorem je placení kartou, které si Češi oblíbili během pandemie,“ uvedl ekonom Global Payments Ondřej Stříbrský.

Češi nyní kartou utrácejí v průměru 842 milionů korun každý den. Je to o 200 milionů více než během roku. Částka se během adventu několikrát dostala nad miliardu korun. Rekordním dnem se stal pátek 17. prosince, kdy Češi přes terminály Global Payments utratili 1,051 miliardy korun.

"Ze zkušenosti víme, že řada lidí nechává nákupy až na poslední chvíli. Loni tři dny před Vánocemi neklesly útraty pod 900 milionů korun denně. Vzhledem k tomu, že letos jsou Vánoce až v pátek, předpokládáme, že celý tento týden budou mít obchodníci žně. Objem plateb nejspíš překoná miliardu korun denně," dodal Stříbrský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď