Gazdík dnes odchází z pozice ministra školství, v pátek ho vystřídá Balaš

foto Ilustrační foto - Jednání vlády, 22. června 2022, Praha. Odstupující ministr školství Petr Gazdík.

Praha - Ve funkci ministra školství dnes končí Petr Gazdík z hnutí STAN, který se rozhodl rezignovat kvůli svým stykům s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Od pátku ho vystřídá jeho spolustraník, poslanec a odborník na ústavní a mezinárodní právo Vladimír Balaš. Jde o první změnu ve vládě pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Gazdík odchází z ministerstva zhruba po půl roce. Za tu dobu podle odborníků ve školství hodně věcí slíbil, nic se mu ale nepodařilo zcela dokončit. Pozitivně většina expertů hodnotila to, že navázal na práci svého předchůdce za hnutí ANO Roberta Plagy, kterého jmenoval svým politickým náměstkem. Zachovat kontinuitu a pokračovat v modernizaci školství by podle nich měl i nový ministr. Tím jmenoval prezident Miloš Zeman ve středu Balaše.

Balaš již avizoval, že se chce držet nastavené strategie pro modernizaci vzdělávání. Za správnou cestu označil posun od memorování k výuce zaměřené na dovednosti. Někteří odborníci ale pochybují o tom, že má o resortu dost znalostí. Po setkání s prezidentem v úterý řekl, že mu Zeman doporučil, aby si dostudoval věci o regionálním školství.

Video: Jmenování Vladimíra Balaše
29.06.2022, 23:56, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK/Video

Gazdík sliboval v souladu s vládním prohlášením například revizi učebních plánů pro školy, změny maturit a přijímacích zkoušek či novelu zákona o pedagogických pracovnících. V květnu kvůli nespokojenosti s fungováním Cermatu odvolal jeho ředitelku Michaelu Kleňhovou. Balaš již v médiích uvedl, že má pro řízení Cermatu svůj plán. Blíže ho zatím neupřesnil. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné více peněz určených na mzdy nepedagogických pracovníků. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol nebo nedostatek míst ve středních školách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď