Galerie v Havlíčkově Brodě vystavuje unikátní veduty

foto Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod zpřístupnila 8. září 2018 výstavu děl Jana Antonína Venuta, která poprvé v České republice představuje uměleckou tvorbu duchovního, malíře a sběratele, jehož dílo skončilo jako dar císaři Františku I. v Rakousku. Na snímku je jeden z Venutových akvarelů představují hrad Lipnici na Havlíčkobrodsku.

Havlíčkův Brod - Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod dnes zpřístupnila výstavu děl Jana Antonína Venuta, která poprvé v České republice představuje uměleckou tvorbu duchovního, malíře a sběratele, jehož dílo skončilo jako dar císaři Františku I. v Rakousku. Galerie připravila výstavu ve spolupráci s Rakouskou národní knihovnou. Práce na její přípravě trvaly víc než dva roky, řekl dnes havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Výstava potrvá do 21. října

Podle Aleše Veselého, historika umění havlíčkobrodské galerie, představuje Venutovo dílo čítající asi 500 kreseb neocenitelný pramen k podobě českých zemí na přelomu 18. a 19. století.

Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod zpřístupnila 8. září 2018 výstavu děl Jana Antonína Venuta, která poprvé v České republice představuje uměleckou tvorbu duchovního, malíře a sběratele, jehož dílo skončilo jako dar císaři Františku I. v Rakousku. Základ výstavy tvoří soubor 40 Venutových originálních akvarelových vedut z majetku Rakouské národní knihovny. Část prací pochází i z českých sbírek. Vystavené jsou také Venutovy mapy a téměř neznámé ilustrace. Výstava nabízí i díla Venutových současníků. Antonína Pucherny, Pauliny von Schwarzenberg, Josefa Šembery a Františka Richtera, z jejichž díla Venuto často čerpal. Výsledkem spolupráce galerie a rakouské knihovny je také vydání česko-německé publikace věnující se Venutovu životu a dílu a putovní výstava reprodukcí Venutových vedut.

Veduta je v podstatě topograficky přesný malířský nebo grafický záznam konkrétní části krajiny s pohledem na město. Byly rozšířeny od 17. století do poloviny 19. století, často byly součástí map. Vrcholu dosáhlo malířství vedut v 17. a 18. století v Nizozemí a Benátkách.

Venuto se narodil v Jevišovících na Znojemsku, studoval v Olomouci a působil jako královéhradecký kanovník. Je pohřben v Chrasti u Chrudimi.

Galerie v Havlíčkově Brodě se specializuje na kresbu, ilustraci a grafiku od počátku 20. století po současnost. Vznikla v roce 1965 jako samostatné oddělení okresního muzea. V roce 1992 se jejím zřizovatelem stalo ministerstvo kultury a v polovině roku 2001 Kraj Vysočina.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď