G20 se dohodla na přípravě společné koronavirové strategie

foto Ilustrační foto - Summit G20 v Ósace, zleva prezidenti USA, Japonska a Číny Donald Trump, Šinzó Abe a Si Ťin-pching.

Paříž - Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Saúdská Arábie později zveřejnila prohlášení, že ministři a centrální bankéři G20 se dohodli na vytvoření akčního plánu, který bude odpovědí na koronavirus, a na pečlivém sledování dopadu epidemie na trhy a hospodářskou situaci.

Dnešní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné společné prohlášení.

Ministři se shodli na tom, že koronavirus bude mít na globální ekonomiku dramatický dopad. Souhlasí také s tím, že bude potřeba finanční podpora pro rozvojové země a příprava společné strategie po ukončení krize, uvedl Le Maire.

Japonský ministr financí Taró Aso na setkání s japonskými novináři po ukončení jednání řekl, že je potřeba zaměřit zdroje na to, aby se zabránilo dalšímu šíření koronaviru, udržel se systém zdravotní péče a vyvinula se léčba a vakcína.

"G20 má velmi důležitou úlohu při prevenci šíření infekce, udržení zdravotnického zásobování a vývoji vakcíny. Potřebujeme soustředit naše snahy na tyto faktory. Také jsem naléhal na každou zemi, aby provedla nezbytná a dostatečná fiskální opatření," prohlásil Aso. "G20 musí teď podniknout všechny potřebné kroky bez váhání a včas," dodal.

Aso rovněž upozornil, že podstata současné krize se liší od té, se kterou se musely globální trhy vypořádat po kolapsu americké banky Lehman Brothers v roce 2008.

Prezident Světové banky David Malpass dnes vyzval země G20, aby umožnily chudším zemím přerušit splácení dluhů po dobu, co bojují s koronavirem, aby mohly soustředit všechny své zdroje do zdravotnictví. Prohlásil také, že banka by v příštích 15 měsících mohla použít až 150 miliard USD na pomoc rozvojovým zemím v boji s pandemií a k zotavení jejich ekonomik z pandemie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď