Fretky na brněnské výstavě soutěžily i v útěku z tašky

foto Mezinárodní výstava fretek se konala 19. ledna 2019 v Brně. Na programu je mimo jiné soutěž v panáčkování nebo v útěku z tašky.

Brno - Během dnešní Mezinárodní výstavy fretek v brněnských Lužánkách mohli lidé vidět, co všechno malá šelma umí a proč stojí za to ji chovat. Chovatelé jich letos přivezli 55 a účastnili se s nimi soutěží, jako je útěk z tašky, panáčkování či agility. Podle spoluorganizátorky Radky Musilové je s fretkami velká zábava, ovšem jejich chovu je potřeba věnovat velkou pozornost. Tu si totiž zvíře vyžaduje, řekla ČTK.

Fotogalerie

Fretky přivezli převážně čeští chovatelé, případně ze států střední Evropy, ale někteří dorazili i z Ruska či Velké Británie. "Letos v sedmém ročníku je účast trochu slabší, mívali jsme jich tu i 80," řekla Musilová.

Mezinárodní výstava fretek se konala 19. ledna 2019 v Brně. Odborná porota hodnotila kvalitu srsti, tvar hlavy, očí, uší, stav zubů, proporce těla, nohou atd. Zábavu však poskytla šelma měřící i s ocasem okolo 40 centimetrů výtečnou. "Sice 18 až 20 hodin denně spí, ale když ne, tak dělá různé skopičiny a vyžaduje pozornost, je velmi hravá. Chodí se s ní i na procházku, ale když ji nemá chovatel na kšírech, tak spolehlivě uteče a na zavolání jako pes nepřijde. Je hodně tvrdohlavá a svéhlavá," popisuje jedinou domestikovanou lasicovitou šelmu Musilová. Proto říká s kolegyní, že i chovatel musí být trochu svérázný a "na hlavu", aby chov zvládl.

Návštěvníci mohli přispět i na činnost fretčího útulku, kde často končí zvířata, jejichž chovatelé chov nezvládnou. Zvíře se dožívá šesti až osmi let. Původně lidé fretku využívali k chytání a vyhánění myší, králíků a škodlivých hlodavců z nor, také k protahování lan dlouhým potrubím a v kožešnickém průmyslu. Postupně se staly domácími mazlíčky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 8. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď