Francouzská premiérka vyzvala opozici, aby byla otevřená hledání kompromisů

foto Francouzská premiérka Élisabeth Borneová.

Paříž - Francouzská premiérka Élisabeth Borneová vyzvala opozici, aby byla otevřená hledání kompromisů. Předsedkyně vlády dnes v Národním shromáždění, tedy dolní parlamentní komoře, představila programové prohlášení svého kabinetu. "Nejsem žena, která se vzdává, když musí čelit výzvám," uvedla.

Centristická koalice prezidenta Emmanuela Macrona v nedávných parlamentních volbách přišla o většinu, k prosazení zákonů tak bude potřebovat podporu ostatních stran. Pokud si nedomluví s některou z nich déle trvající dohodu, čeká Borneovou v parlamentu vyjednávání o každém jednotlivém zákonu, poznamenala agentura Reuters.

"Náš politický život se příliš dlouho skládal z protichůdných bloků," řekla premiérka ve svém projevu. "Francouzi nás žádají, abychom spolu více mluvili, abychom spolu mluvili lépe a společně něco vytvořili," dodala s tím, že voliči chtějí vládu, která je akční. "Pro mě jsou důležité tři věci - naslouchat, konat, a poté výsledky těchto činů," doplnila.

Jak premiérka dále uvedla, její menšinová vláda chce mimo jiné reformovat důchody, znárodnit energetickou společnost EDF a rovněž ochránit občany před narůstající inflací. Opozici v této souvislosti vyzvala, aby s ní spolupracovala a pomohla tak zabránit politické patové situaci. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií zadlužené EDF.

"Zmatky a nestabilita nejsou řešení," prohlásila Borneová. Její proslov zástupci opozice doprovázeli občasným nesouhlasným bučením. Mezi opatření, které chce vláda přijmout, patří mimo jiné zvýšení důchodů či zastropování růstu nájemného. Dalšími vládními prioritami je zvýšení počtu policistů v ulicích, prohloubení integrace EU a boj s klimatickými změnami.

Dále šéfka francouzské vlády rovněž přislíbila zvýšit počet pracovních míst, snížit daně a celkově pomoci Francii lépe čelit důsledkům války na Ukrajině. Při řešení energetické krize, kterou zhoršila ruská invaze na Ukrajinu, by mělo pomoci právě znárodnění energetického giganta EDF, který je jedním z největších světových výrobců elektřiny.

Premiérka se svými vyjádřeními snaží vyhnout hlasování o nedůvěře vládě, o které usiluje levicový blok NUPES. Večer ještě vystoupí v Senátu, horní parlamentní komoře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď