Francouzi poděkovali Česku za solidaritu, pacienty nepošlou

foto Ilustrační foto - Zdravotníci nakládají do vrtulníku francouzské armády pacienta s koronavirem.

Brno - Francie už lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů lidí infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost jeho země. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš. Zopakoval, že Česko reagovalo na francouzskou žádost. Zatím nepočítá s tím, že by volná lůžka mohla ČR nabídnout někomu jinému. "Uvidíme," uvedl s odkazem na vývoj epidemie.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět z Francie dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Francouzská ambasáda na twitteru za nabídku poděkovala. "Ještě jednou tisíce díků českému předsedovi vlády Andreji Babišovi a do FN Brno. Situace ve východní Francii se zlepšuje, předseda vlády Philippe informoval Babiše, že šest pacientů bylo možné léčit lokálně a nebudou převezeni," napsala na sociální sítě.

V Brně jsou dvě fakultní nemocnice. Francouzské pacienty měla přijmout Fakultní nemocnice Brno se sídlem v Bohunicích, kde je také odběrový stan, provádějí se tam testy na koronavirus a také funguje odběrový tým, který jezdí domů k lidem s podezřením na nákazu. Nemocnice má zhruba stovku přichystaných lůžek pro pacienty s koronavirem a další stovky v záloze.

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou podlehlo nemoci covid-19 od 1. března do nedělního večera přes 7500 lidí. Na jednotkách intenzivní péče zdravotnických zařízeních leželo podle víkendových čísel ve Francii bezmála 7000 pacientů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď