Fotopast zachytila ve čtvrtek u Mistřic na Uherskohradišťsku medvěda

foto Ilustrační foto - Sledovaná medvědice Ema, která se vyskytuje na česko-slovenském pomezí, se podle dat z telemetrického obojku pohybuje na území rozlehlém asi 1300 kilometrů čtverečních. Preferuje les. Vědci také zjistili, že se živí hlavně různým hmyzem, jídelníček si ale zpestřuje malinami a borůvkami. Snímek z fotopasti zachycuje medvědici v okolí Smrku koncem června 2019.

Mistřice (Uherskohradišťsko) – Fotopast zachytila ve čtvrtek ráno poblíž Mistřic na Uherskohradišťsku medvěda. O výskytu šelmy dnes obec informovala občany na svých webových stránkách, zprávu vyhlásila i veřejným rozhlasem. ČTK to řekl starosta Vlastimil Jánoš.

Medvěd se podle něj pohyboval ve čtvrtek po 05:00 v lokalitě Javorovec rybníky. "Mohl asi přijít ze strany od Luhačovic. Zprávu o výskytu medvěda jsme zveřejnili na stránkách, hlásili jsme to i obecním rozhlasem. Chtěli jsme, aby lidé byli opatrní," uvedl starosta.

Podle hospodáře Mysliveckého sdružení Kopec Mistřice Radima Knota jsou snímky z fotopasti jediným důkazem o výskytu medvěda u obce. Nemá zprávy o tom, že by zvíře někdo viděl. "Udělali jsme to tak, abychom hlavně občanům v Mistřicích a okolních vesnicích dali vědět, že tady medvěd byl viděný. Žádnou poplašnou zprávu bych z toho ale nedělal," řekl Knot.

Lokalita, kde se šelma pohybovala, je podle něj oblíbeným místem pro sportování nebo procházky. "Pokud medvědovi někdo nešlápne do brlohu, tak se spíš lidem vyhne. Kdybychom ho ale viděli podruhé potřetí, asi bychom to museli s nějakým orgánem státní správy prostředí konzultovat," uvedl Knot. Opatrnost je podle něj na místě zejména v nočních hodinách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď