Fotbalisté Sparty převzali pohár pro mistry a pak slavili na Letenské pláni

foto Utkání 5. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Sparta Praha - Viktoria Plzeň, 27. května 2023, Praha. Slavící hráči Sparty na Letné.

Praha - Fotbalisté Sparty po posledním pátém kole ligové nadstavby proti Plzni převzali pohár pro nového mistra. Pražané s loňským šampionem na závěr sezony prohráli 0:1, oslavy na vyprodané Letné si tím ale zkazit nenechali. Tým se poté autobusem přesunul na sousední Letenskou pláň, kde na pódiu před tisícovkami fanoušků pokračoval s oslavami až do pozdního večera. Sparťané mimo jiné zavzpomínali na tragicky zesnulého bývalého reprezentanta Josefa Šurala, v závěru zazpíval klubovou píseň Vojtěch Dyk.

Sparťané měli už od úterní bezbrankové remízy v Uherském Hradišti jistotu prvního titulu po devíti letech a dnešní zápas se tak nesl v oslavném duchu. Před výkopem kapitán Letenských Ladislav Krejčí mladší převzal od primátora hlavního města Bohuslava Svobody klíč od Prahy pro vítěze posledního derby.

Fanoušci během utkání často skandovali pokřiky jako "Sparta Praha, mistr ligy", či "Tak jsme první, no a co?". Ve 12. minutě příznivci na protilehlé tribuně vytvořili velké choreo s nápisem "Šampioni" ve zlaté barvě, po čtvrthodině hry začala stadionem poprvé obíhat mexická vlna.

V 58. minutě poslal Viktorii do vedení Matěj Vydra, sparťanským fanouškům to ale příliš nevadilo. V 84. minutě musel rozhodčí Stanislav Volek na chvíli přerušit zápas, neboť desítky příznivců za jednou z branek, kde sídlí "kotel", přelezly z tribuny k postranní čáře.

I kapitán Krejčí musel fanouškům domlouvat, aby zůstali mimo hřiště. Sudí pak následně raději ukončil utkání hned po uplynutí 90. minuty a několik tisícovek příznivců vběhlo v euforii na trávník.

Fanoušci se shromáždili pod hlavní tribunou, kde mělo vyrůst improvizované pódium, na němž poté sparťané převzali vítězný pohár a medaile. Domácí hlasatel musel příznivce několik minut vyzývat, aby vyklidili prostor a mistrovský ceremoniál tak začal až více než půl hodiny po závěrečném hvizdu.

Letenský celek navlékl speciální černá titulová trika a kšiltovky s nápisem "Šampioni Z37NÉ", symbolizujícím počet mistrovských primátu Sparty. Postupně na pódium vystoupali všichni členové realizačního týmu a hráči. Symbolicky po jedné noze přiskákal uzdravený obránce Ondřej Čelůstka, jenž dnes nastoupil na posledních osm minut a za A-tým hrál soutěžní zápas poprvé od loňského února.

Největší aplaus sklidili dánský trenér Sparty Brian Priske a kapitán Krejčí, který následně přezval vítěznou trofej. "Jeden z největších momentů v životě. Jen škoda, že mi šplíchali do ksichtu tím šampáněm, nic jsem neviděl. Bylo to ale skvělé. Tohle byla taky jedna z věcí, co jsem si představoval, jak to budu moci zvednout s týmem. To jsou věci, na které nezapomenete," řekl novinářům Krejčí.

Oslavy pak vrcholily na sousední Letenské pláni, kde před tisícovkami nadšených fanoušků vyrostlo velké improvizované pódium, k němuž mužstvo dorazilo od nedalekého stadionu autobusem. Moderátor postupně uvedl všechny hráče i členy realizačního týmu.

Defenzivní univerzál David Pavelka navlékl triko s číslem 23 a jménem někdejšího útočníka Letenských Šurala, který před čtyřmi lety zahynul ve věku 28 let při dopravní nehodě během angažmá v Turecku. Vzpomínalo se také na další zesnulé sparťany.

Na pódium dorazili i někdejší kapitán Pražanů Bořek Dočkal či legendární útočník David Lafata. Promluvili také sportovní manažer A-týmu Tomáš Sivok se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým, který se stejně jako Priske na chvíli ocitl nad hlavami hráčů.

Útočník Jan Kuchta s úsměvem rozjel sprostý pokřik na svou osobu, jímž ho při derby častovali fanoušci Slavie, kde v minulosti působil. Rosický zase v žertu začal s vulgárním skandováním "Vedení Sparty je banda č....ů", který při nevydařených minulých sezonách často pokřikovali letenští příznivci. Večer pak vyvrcholil klubovou písní "Na srdci S" v podání zpěváka a herce Dyka. Následně sparťané vyrazili ještě na další soukromou oslavu.

Letenští si již v minulých dnech během oslav užili například triumfální plavbu lodí v Praze po Vltavě. "Žijeme v euforii. Je to skvělé, když se to rozloží do více dnů. Loď byla úžasná, patřil nám Karlův most, to bylo něco neuvěřitelného. Máme tam pár lidí, kteří spali nejmíň, patřím mezi ně taky. Je nás tam plno, co jedou bomby. Po Letenské pláni nás čeká jednoznačně ještě další oslava. Doufám, že všichni ještě posbírají zbytky sil a pustí je ze sebe," dodal Krejčí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď