Fotbalisté budou trénovat na Strahově, k prvnímu duelu na ME odletí v sobotu

foto Ilustrační foto - Program před utkáním kvalifikace fotbalového mistrovství světa ČR - Belgie, 26. března 2021 v Praze. Trénink týmu ČR - zleva Tomáš Souček a Matěj Vydra.

Praha - Česká fotbalová reprezentace bude na základně v Praze během mistrovství Evropy trénovat na Strahově na stadionu Evžena Rošického. K jednotlivým zápasům základní skupiny bude národní tým létat, k úvodnímu pondělnímu duelu v Glasgow proti domácímu Skotsku odcestuje v sobotu.

Český celek měl původně během šampionátu bydlet v Edinburghu, vedení reprezentace ale na poslední chvíli kemp zrušilo kvůli tvrdým opatřením skotské strany proti šíření koronaviru. Tamní úřady se na rozdíl od zbylých pořadatelských zemí neřídí protokolem UEFA a i v případě pouze jediného pozitivního testu na covid-19 hrozí karanténa celému týmu.

Vedení reprezentace proto muselo přesunout základnu během Eura do Čech. Podobně postupoval také další účastník základní skupiny Chorvatsko, které se bude rovněž chystat doma.

Národní tým definitivně potvrdil, že bude v Praze trénovat na Strahově na stadionu Evžena Rošického vedle sídla Fotbalové asociace ČR. Dějištěm prvních dvou zápasů skupiny na Euru 14. a 18. června proti Skotsku a Chorvatsku zůstává Glasgow, následný duel s Anglií sehrají reprezentanti 22. června v Londýně.

Fotbalová asociace ČR se podle spekulací snažila o to, zda by se první zápasy v Glasgow vzhledem k opatřením skotských úřadů nemohly přesunout jinam. "Já se s tou problematikou seznámil po svém zvolení. Hrozně nás hendikepuje čas. UEFA i skotský svaz mají záležitosti nějak nastavené. Osobně považuji překlad do jiného dějiště za velmi málo pravděpodobný, až téměř nemožný," řekl na tiskové konferenci nový předseda FAČR Petr Fousek, který byl jako nástupce předchozího šéfa Martina Malíka zvolen ve čtvrtek.

"Udělejme z nevýhody svou výhodu. Samozřejmě nějaká komunikace v této záležitosti ještě probíhá, ale nechtěl bych, aby to vyznělo, že si dáváme nějakou přehnanou naději," doplnil Fousek, podle něhož by měl být základním cílem týmu postup ze skupiny.

K pondělnímu úvodnímu utkání na šampionátu odcestují svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého s dvoudenním předstihem. V sobotu si ještě před polednem na Strahově zatrénují a odpoledne vyrazí do Glasgow. Hned po zápase se pak vrátí do Prahy.

K dalšímu utkání s Chorvatskem odletí reprezentace až den před výkopem. Předzápasový trénink netradičně absolvuje před polednem ještě doma v Praze. Hned po skončení duelu pak podobně jako po úvodním souboji se Skotskem vyrazí zpět do Čech.

K závěrečnému utkání skupiny v Londýně se Šilhavého svěřenci vydají znovu dva dny před výkopem a předzápasový trénink budou mít už jako obvykle v dějišti. O programu v případě postupu ze skupiny se teprve rozhodne.

Vzhledem k mimořádně tvrdým koronavirovým omezením včetně povinné karantény po příjezdu do Skotska zřejmě nebude mít český tým v Glasgow žádné fanoušky. Do hlediště Hampden Parku bude moci na zápasy Eura 12 tisíc lidí.

"Čelíme rozhodnutí, které přijala vláda či autority. Ve fotbale, ať už je to UEFA nebo FAČR, jsme na to všichni krátcí, to je dáno shora. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby mohli letět partneři a fanoušci, kdyby to mohlo být normální Euro, ale pohybujeme se v postpandemické době. Takto je to nastaveno a není možné s tím nic udělat. Že by tam létal nějaký letecký most, jako jsme to znávali z minulých mistrovství, to tentokrát nebude," uvedl Fousek, který se spolu s generálním sekretářem FAČR Janem Paulym osobně zúčastní všech tří zápasů reprezentace ve skupině. Nový předseda také navštíví páteční zahajovací utkání Eura mezi Itálií a Tureckem v Římě, kde se setká s vedením UEFA.

Národní celek se sešel k závěrečné přípravě před Eurem 30. května a od minulého pondělí se týden chystal na soustředění v Jižním Tyrolsku. V rámci kempu sehrálo mužstvo v pátek přípravný zápas v Itálii, které podlehlo vysoko 0:4. Zpět do Čech se vrátil tým v neděli. Dnes večer čeká reprezentaci generálka na Euro na Letné proti Albánii.

Výkonný výbor FAČR na svém prvním zasedání v novém složení po čtvrtečních volbách rozhodl o dějišti domácího utkání světové kvalifikace s Walesem. Reprezentanti 8. října přivítají ostrovního soupeře v pražském Edenu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 1:00 25°C

Celá předpověď