Forum 2000 bude online, zúčastní se Kasparov či Sachs

foto Ilustrační foto - Bývalý mistr světa v šachu Garri Kasparov.

Praha - Letošní ročník mezinárodní konference Forum 2000 se uskuteční 12. až 14. října, vzhledem ke koronavirové epidemii přes internet. Mezi potvrzenými účastníky jsou šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo americký ekonom Jeffrey Sachs. Pořadatelé konference to uvedli v dnešní tiskové zprávě. Doposud byl obvykle hlavním dějištěm palác Žofín v Praze. Program bude možné sledovat na webu a sociálních sítích Fora 2000 bez nutnosti registrace.

Účastníci akce budou debatovat o tom, jak čelit následkům pandemie, hrozícímu podlomení mezinárodního řádu, ekologickému kolapsu nebo narušování sociálních a politických pořádků prostřednictvím nových technologií. Tématem bude také posílení solidarity.

"Jak aktuálně probíhající pandemie ukazuje, mezinárodní společenství není příliš připraveno nalézat společná řešení a přistupovat ke globálním výzvám jednotně. Transatlantická spolupráce je křehká a světové demokracie jsou rozděleny. Řada zemí stále nepřekonala vlnu populismu, radikalismu a sebestředného nacionalismu, které se mohou dále prohloubit v případě ekonomického útlumu," poznamenal ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

"Mezitím autoritářské režimy nemilosrdně sledují své dlouhodobé mocenské cíle na úkor všech ostatních. Překotný technologický vývoj, který stále niterněji proniká do společnosti, nabízí mnohá řešení, ale vytváří také další nejistoty a autoritářským režimům poskytuje řadu nových nebezpečných nástrojů. Na druhé straně vidíme celosvětově rostoucí občanský aktivismus. Ten se mimo jiné projevil během pandemie a někteří si od něj slibují naději na větší solidaritu a možná i na obnovu demokracie," dodal.

Mezi účastníky letošního 24. ročníku jsou také bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt, výkonná ředitelka Global Digital Policy Incubator na Stanfordově univerzitě Eileen Donahoeová nebo eurokomisařka Věra Jourová.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 0°C

Celá předpověď