Formát alba Tria Bohémo umožňuje poslech pomocí technologie prostorového zvuku

foto Mladé Trio Bohémo, které tvoří klavírista Jan Vojtek, houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková, vydalo 23. srpna 2024 u Supraphonu své debutové album.

Praha - Mladé Trio Bohémo vydalo tento týden své debutové album, které se stalo první supraphonskou nahrávkou klasické hudby ve formátu Dolby Atmos. Umožňuje poslech pomocí technologie prostorového zvuku. Nahrávka s hudbou Bedřicha Smetany a Franze Schuberta je k dispozici také na CD a digitálně. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Vladan Drvota.

Dolby Amos je 3D objektová technologie pro reprodukci prostorového zvuku. Spočívá v přesnějším rozložení zvuku v prostoru. Díky většímu množství kanálů a stropním reproduktorům, které přidávají dojem výšky, je umístění zvuku v prostoru výrazně přesnější. Ozvučením Dolby Atmos jsou například vybavena kina Premiere Cinemas v Hostivaři a v Olomouci.

"Na albu Tria Bohémo, které se již několik let těší úspěchům na prestižních soutěžích a ve světových koncertních sálech, se setkávají dvě významná klavírní tria - Smetanovo Trio g moll a Schubertovo Klavírní trio č. 2 Es dur," uvedl Drvota.

Mladé Trio Bohémo, které tvoří klavírista Jan Vojtek, houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková, vydalo 23. srpna 2024 u Supraphonu své debutové album.

Smetanovo Trio g moll vzniklo v necelých třech měsících roku 1855. Skladatel byl tehdy sužován bolestí ztráty dcery. Toto emočně silné dílo patří k významným dílům světové komorní hudby 19. století. Schubertovo monumentální Klavírní trio č. 2 Es dur z roku 1827 vznikalo rok před jeho úmrtím a patří i k jeho posledním dokončeným skladbám.Trio Bohémo, které tvoří klavírista Jan Vojtek, houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková, považovalo zařazení díla Smetany, od jehož narození letos uplynulo 200 let a od jeho úmrtí 140 let, za jasnou volbu.

"S jeho Triem g moll jsme debutovali v londýnské Wigmore Hall a od toho momentu jsme se skladbou cítili silné propojení," uvedla violoncellistka Vocetková.

"Pro všechny z nás bylo důležité doplnit Smetanu tak, abychom vyjádřili, jak vysoce si jeho Tria g moll ceníme. Těžko bychom hledali geniálnější dílo než Schubertovo Trio Es dur," doplnil houslista Pěruška. Obě skladby jsou pevnou součástí repertoáru Tria Bohémo.

V nadcházející sezoně 2024/2025 Trio Bohémo čekají kromě vystoupení po Evropě i tři velká koncertní turné. V září se vydá do Austrálie a v listopadu a v lednu do USA. V Česku mimo jiné vystoupí příští rok s Filharmonií Brno a dirigentkou Alenou Hron a ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Trio Bohémo bylo založeno v roce 2019. I přes to, že jsou všichni členové z České republiky, setkali se až během studií v Budapešti a brzy poté se rozhodli vytvořit klavírní trio. Soubor rychle získal uznání. Mimo jiné spolupracovali s italskou společností Le Dimore del Quartetto, která jim udělila cenu Soubor roku 2021. Před dvěma lety vystoupili ve Víkendu komorní hudby na festivalu Pražské jaro.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 13.12.2025 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 13. prosince 2025

Očekáváme v 14:00 5°C

Celá předpověď