Ford Mondeo kombi 4x4 - sázka na spolehlivost, vyspělou výbavu, všestrannost

foto Ford Mondeo kombi 4x4

Představitelé Fordu o novém Mondeu opakovaně zdůrazňovali, že je technicky nejpokročilejším automobilem, jaký kdy uvedli na evropské trhy. Pro letošní rok plánují prodat v Evropě celkem 139 000 automobilů s pohonem všech kol. A právě Mondeo může být spolu s dalšími modely Edge, Galaxy, Kuga a S-MAX vybaveno koncernovým Inteligentním pohonem všech kol.

Fotogalerie

Mondeo u nás zvítězilo v  hlasování veřejnosti v kategorii střední a vyšší střední třída ankety Auto roku 2015. V minulosti jsme ho vyzkoušeli jako Hybrid Electric Vehicle (HEV), který spojuje výhody pohonu na elektřinu a benzín, s novým benzínovým motorem 2.0 z řady EcoBoost ve spojení se šestistupňovou automatickou převodovkou, a nyní v provedení kombi 4x4, tedy s pohonem AWD Intelligent All Wheel Drive.

Ford Mondeo kombi 4x4

Když sáhneme do minulosti, tak zjistíme, že Mondeo se začalo prodávat už v roce 1993. Jeho nejnovější generace je na trhu k dispozici jako pětidveřový liftback, speciálně pro Evropu vyvinuté kombi, i jako čtyřdveřový sedan. Ve velké míře využívá sofistikované materiály a výrobní technologie, které znamenají vyšší pevnost a bezpečnost ve spojení s nižší hmotností. Skelet je z 61 % tvořen vysokopevnostní ocelí. Další významnou novinkou Mondea je rozšířená paleta motorizací. Řada úsporných technických opatření včetně aktivní masky chladiče má zvyšovat hospodárnost všech agregátů, spotřeba paliva prý poklesla až o 14 %.

K testu jsme měli Mondeo kombi s inovovaným dieselovým motorem 2,0 Duratorq TDCi a šestistupňovou manuální převodovkou. V dané konfiguraci je uváděn maximální výkon 110 kW/150 k, nejvyšší rychlost 210 km/h, zrychlení 0 - 100 km/h za 10,5 s, spotřeba paliva 5,6/4,5/4,9 l/100 km. Auto bylo v nejvyšší výbavě Titanium doplněné o různé sady a prvky z výbavy na přání. Mohli jsme tedy spoléhat třeba na novou funkcí Pre-Collision Assist, díky níž systém detekce chodců rozpoznává osoby a snižuje závažnost nehod při rychlostech do 80 km/h. Pokud zaznamená před vozem chodce a vyhodnotí riziko srážky jako závažné, upozorní řidiče zvukovou a vizuální výstrahou. Když řidič nereaguje, zkrátí dobu potřebnou k zastavení tím, že zmenší vzdálenost mezi brzdovými kotouči a obložením. Pokud řidič stále nereaguje, začne systém automaticky brzdit, aby snížil rychlost vozidla před srážkou. Detekce chodců zaznamená nejrůznější lidské postavy ve všech možných podmínkách. Mondeo může použít automatické brzdění i k tomu, aby zabránilo srážce s vozidlem jedoucím vpředu nebo alespoň zmírnilo následky nehody. Systém Active City Stop funguje v rychlostech do 45 km/h, ve vyšších pak pracuje systém Pre-Collision Assist, jenž prostřednictvím radaru a kamery sleduje prostor 200 metrů před vozidlem. Automaticky dokáže aktivovat brzdy až do úrovně maximálního brzdného účinku. Radarová technologie přináší také novou funkci měření odstupu a technologii adaptivního tempomatu. Přední kamera slouží i systémům udržování v jízdním pruhu a rozpoznávání dopravních značek.

Ford Mondeo kombi 4x4

Mezi další prvky výbavy patřily mj. komunikační a zábavní systém SYNC 2 s hlasovým ovládáním a 10,1" barevným multifunkčním dotykovým displejem, pomocí kterého je možné ovládat 3D navigaci, audiosystém, automatickou dvouzónovou klimatizaci, bluetooth handsfree i s ovládáním na volantu, palubní počítač, automatické nouzové volání Emergency Assist, dále systémy KeyFree, Start-Stop, hlídání mrtvého úhlu Blis, airbagy v zadních bezpečnostních pásech, adaptivní LED světlomety, prémiové osvětlení interiéru LED diodami s možností volby barevného provedení, 18“ kola z lehkých slitin, přední sportovně tvarovaná, elektricky nastavitelná, vyhřívaná sedadla, elektricky nastavitelný multifunkční volant, automatické stěrače s dešťovým senzorem, elektronická parkovací brzda, aktivní parkovací asistent, apod.

Ford Mondeo kombi 4x4

Teď alespoň stručně k předmětnému Inteligentnímu pohonu všech kol. Jeho úkolem je pochopitelně zvyšovat jistotu ovládání, zlepšovat stabilitu na kluzkém povrchu a při jízdě mimo zpevněné komunikace přispívat k lepší průchodnosti terénem. U Mondea AWD nepřetržitě vyhodnocuje záběr jednotlivých kol a podle potřeby samočinně rozděluje hnací sílu mezi přední a zadní nápravu až do poměru 50:50. Reaguje za méně než 20 milisekund, což je dvacetkrát rychleji, než trvá mrknutí oka. Okamžitě tedy reaguje na měnící se povrch silnice a sílu motoru přenáší mezi jednotlivá kola tak, jak je v dané situaci nejvhodnější. Sofistikovaný systém pracuje na bázi senzorů a jeho software umí rozhodnout, kolik síly mohou kola přenést na vozovku. Zadní kola se proto připojí ještě dříve, než se ta přední začnou protáčet. Jedná se ale o připojitelný systém, aktivuje se jen tehdy, když je potřeba. Za běžných podmínek proto nezvyšuje spotřebu paliva.

Ford Mondeo kombi 4x4

Suma sumárum Mondeo je dlouhá léta osvědčenou trvalkou automobilového trhu. Nejnovější provedení sklízí úspěch v mnohých anketách i u zákazníků. Je robustní, spolehlivý, nabízí širokou škálu motorů a vybavení, takže může uspokojit přání usedlejších i sportovněji laděných řidičů. Prostor pro cestující na všech sedadlech je velkorysý, objem zavazadlového prostoru se podle uspořádání může pohybovat v rozpětí 500 - 1605 l. Neagresívně, leč velmi svižně, jsme s ním absolvovali v různorodých podmínkách především po dálnicích 690 km, městský provoz z toho ukrojil asi 140 km. Vzhledem k osazení AWD jsme s ním nakrátko zavítali i do osvědčeného středně náročného terénního prostředí lesů a luk s kluzkým, rozbahněných povrchem. Poradil si s ním suverénně, přenos hnací síly na jednotlivá kola probíhal funkčně a neznatelně. Je však třeba si uvědomit, že nejde o klasický teréňák, takže obezřetnost velí nepřecenit možnosti. Průměrná spotřeba nafty skončila na 6,1 l/100 km, což je za podmínek testu velmi slušný výsledek a při objemu palivové nádrže 62 l slibuje vysoký dojezd.

Ceny poslední generace Fordu Mondeo začínají na částce 591.990 Kč, současná základní cena testované verze je 839.990 Kč, s výbavou na přání dosáhla na 1.095.940 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď