Ford dokončil přeměnu továrny na výrobu elektromobilů

foto Výrobní závod automobilky Ford v německém Kolíně nad Rýnem.

Automobilka Ford slavnostně otevřela zrekonstruovaný výrobní závod v německém Kolíně nad Rýnem. Ve svém zdejším evropském centru elektromobilů hodlá ročně smontovat čtvrt miliónu plně elektrických bateriových osobních vozů.

Prvním z nich se stane ještě letos model Explorer, což je středně velké elektrické SUV. Z velké části využije techniku vozidel koncernu Volkswagen, které jsou zkonstruované na základě speciální podvozkové platformy MEB.

V příštím roce se uskuteční náběh produkce dalšího modelu, který zatím nemá oficiálně ani jméno. Má jít o sportovní crossover se stejným pohonným ústrojím jako má Explorer. Nejspíše dostane karosérii typu SUV-kupé.

Kolínský závod se stane vůbec prvním celosvětově neutrálním závodem automobilového gigantu Ford. Veškerá spotřebovávaná elektřina vznikne z obnovitelných zdrojů, využije se také biometan.

Jde přitom o tradiční továrnu, v níž se v minulosti montovala řada velmi úspěšných modelů značky s modrým oválem ve znaku. Například se v areálu, který má rozlohu 125 hektarů, vyráběly modely jako Model A, Taunus, Capri, Granada nebo Fiesta. Závod dosud během devadesáti let své existence vyrobil více než 18 milionů vozů.

Autonaelektřinu.cz   

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď