Fond Carlyle kupuje většinu v Meoptě-optice, Rausnitzovi si nechají menší podíl

foto Ilustrační foto - Přerovská společnost Meopta-optika.

Přerov - Nadnárodní investiční fond Carlyle Group potvrdil nákup majoritního podílu ve společnosti Meopta-optika, která v Přerově vyrábí optické produkty pro průmyslové, vojenské a spotřební použití. "Transakce podléhá obvyklému schválení regulačními orgány a její uzavření se očekává v roce 2023," stojí v prohlášení, které bylo zveřejněno na webu společnosti Meopta-optika. Rodina Rausnitzů, která Meoptu dosud vlastnila, si v přerovském podniku ponechá menšinový podíl.

Hospodářské noviny v pondělí uvedly, že Carlyle Group koupí stoprocentní podíl za necelých 700 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 16 miliard korun.

"Ve společnosti Meopta jsme identifikovali atraktivní příležitost investovat do vysoce kvalitního a diferencovaného podniku. Kromě jedinečného vertikálně integrovaného výrobního procesu nabízí společnost prvotřídní odborné znalosti v oblasti navrhování, výroby, montáže a testování optických komponentů a systémů a má dobré předpoklady těžit ze silných sekulárních trendů a rostoucí poptávky po svých specializovaných produktech napříč různorodými koncovými trhy," komentoval akvizici výkonný ředitel investičního poradenského týmu Carlyle Europe Partners Friedel Drees.

Fondu Carlyle Group v Česku patří start-up Phrase, který vyvíjí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu jazykových překladů, a od loňského roku také majoritní podíl v brněnském výrobci elektronových mikroskopů Tescan Orsay.

Areál Meopty v Přerově zahrnuje 140.000 metrů čtverečních výrobních prostor. Meopta zaměstnává přes 1700 lidí, z toho více než 300 ve výzkumu a vývoji. "Věříme, že společnost Carlyle je díky svým hlubokým zkušenostem v našem odvětví a výsledkům v oblasti růstu a internacionalizace předních evropských technologických podniků, pro Meoptu ideálním partnerem na další etapě naší cesty. Těšíme se na spolupráci, která urychlí naše plány růstu a mezinárodní expanze," uvedla generální ředitelka Meopty Alena Moore.

Podle nynějšího majoritního akcionáře Geralda Rausnitze se Meopta stala lídrem v oblasti optických, optomechanických a optoelektronických řešení. "Protože jsem tuto firmu vybudoval se svým zesnulým strýcem Paulem Rausnitzem a později se svým synem Davidem, je pro mě a mou rodinu odkaz společnosti Meopta nesmírně důležitý. Jsem přesvědčen, že jsme našli správné správce pro její dlouhodobý růst a úspěch," uvedl Rausnitz.

V roce 2021 Meopta vykázala rekordní čistý zisk 806,4 milionu korun, meziročně se zvýšil téměř osminásobně. Společnost hlavně díky vyšší poptávce po optoelektronice určené pro polovodičový průmysl a dentální medicínu v roce 2021 utržila 3,675 miliardy korun. Tržby meziročně vzrostly o miliardu korun a byly nejvyšší v historii podniku.

Hlavní část tržeb předloni Meopta získala ve strategických systémech, do kterých spadá optoelektronika. V této kategorii výrobků podnik utržil 2,793 miliardy korun. Následovala volná optika (350,3 milionu korun), sportovní optika (343,2 milionu korun) a vojenská technika (141,1 milionu korun). Zhruba 90 procent produkce Meopta-optika v roce 2021 exportovala do více než 70 zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď