Foglarovo příznivci si dnes připomenuli 20 let od jeho úmrtí

foto Člen skautského oddílu Pražská dvojka zapálil 23. ledna 2019 svíčku na hrobě spisovatele a propagátora skautingu Jaroslava Foglara na Vinohradském hřbitově v Praze při příležitosti 20 let od jeho úmrtí.

Praha - Několik desítek lidí se dnes sešlo u hrobu spisovatele Jaroslava Foglara při příležitosti 20 let od jeho úmrtí. Foglarovu památku na pražském Vinohradském hřbitově uctili jeho přátelé a bývalí členové jeho Druhého skautského oddílu a členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

Dvacáté výročí úmrtí Jaroslava Foglara, kterému skauti přezdívali Jestřáb, připadá na dnešek. "Je to již dvacet let, co nás Jestřáb opustil. Co jsme se s ním tady loučili ve strašnickém krematoriu. Bylo to velice působivé," zavzpomínal dnes u spisovatelova hrobu jeho blízký přítel a člen oddílu Zdeněk Vild. "Jeho jméno i těch dvacet let poté a jeho osobnost ve společnosti stále jsou. Jsou lidé, kteří na něj stále myslí a vzpomínají a já bych si strašně přál, aby to tak zůstalo," doplnil.

Věnce a zapálené svíčky na hrobě spisovatele a propagátora skautingu Jaroslava Foglara připomněly 23. ledna 2019 na Vinohradském hřbitově v Praze 20 let od jeho úmrtí. Členové oddílu také připomenuli problémy, se kterými se musel Foglar při organizaci skautských táborů za minulého režimu potýkat. Byl podezírán ze spiklenectví a často vyslýchán státní bezpečností. Pro členy oddílu Foglar nicméně představoval velký vzor a zdroj zábavy.

Druhý skautský oddíl byl založen v roce 1913 a jedná se o nejstarší skautský oddíl v Česku a na Slovensku. Nejstaršímu členovi je 96 let. Členové oddílu se pravidelně zapojují do práce s dětmi a organizaci táborů. Členství považují za celoživotní záležitost.

Dvacáté výročí úmrtí Jaroslava Foglara připomene také 26. ledna beznadějně vyprodané představení Záhada hlavolamu v divadle Minor a vydání Foglarových klasických děl v novém přebalu.

Podle Milana Žaloudka ze Spolku Pražská Dvojka - Hoši od Bobří řeky a člena oddílu je památka a dílo Jaroslava Foglara stále živé a aktuální. "Na podzim opět začaly vycházet Foglarovky v nakladatelství Albatros, na Praze 2 byly na dětských hřištích, v místech kde jestřáb psal své knihy Hoši od Bobří řeky a Chata v jezerní kotlině, instalovány první dvě lavičky Jaroslava Foglara," řekl ČTK. Lavičky zdobí řezby na motivy Foglarových knih a místa jsou doplněna informační tabulí. V loňském roce si příznivci také připomenuli 80 let od vydání prvního komiksu legendárních Rychlých šípů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď