Firmou roku 2019 je výrobce a návrhář mobiliářů mmcité1

foto Aleš Bakoš z bílovecké společnosti mmcité1 (vpravo) a kolář Augustin Krystyník převzali 12. prosince 2019 v Praze cenu pro vítěze soutěže Vodafone Firma roku 2019 a Moneta Živnostník roku 2019.

Praha - Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2019 je bílovecká společnost mmcité1, která se věnuje navrhování a výrobě městského mobiliáře. Mezi živnostníky se v soutěži Moneta Živnostník roku 2019 prosadil kolář Augustin Krystyník. Výsledky 14. ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora malého a středního podnikání v Česku, byly vyhlášeny na pražském Žofíně.

Mezi výrobky mmcité1 patří lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, zahrazovací sloupky nebo zábradlí. Jsou k vidění v evropských velkoměstech, vedle Prahy například v Londýně, Kodani, Budapešti, na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Paříži nebo v americkém Silicon Valley.

Druhá byla společnost JHV-Engineering, která vyrábí jednoúčelové stroje. Společnost využívá vlastní know-how a zkušenosti získané na více než 500 projektech z celého světa. Vytvořila univerzální nástroje, které umějí retrospektivně odhalit příčinu chyby ve výrobě. Stupně vítězů doplnila liberecká firma VÚTS, která se věnuje výzkumu a vývoji strojů pro zpracovatelský průmysl.

Krystyník pokračuje v rodinné živnosti, kterou v roce 1935 založil jeho otec. Vyrábí všechny druhy a typy kol, vozy, kočáry, kola na hasičské stříkačky nebo kola na veterány, které mají ohýbané loukotě. Repasuje také celé bryčky včetně ohýbaných blatníků, opravuje i dřevěné karoserie starých veteránů. Je poslední kolář v ČR, který je řemeslem vyučený. Druhé místo získal pekař Arnošt Obrusník, bronz sklář Petr Novotný.

Titul Odpovědná firma roku 2019, která se uděluje společnosti příkladně se starající o své zaměstnance, životní prostředí a rozvoj regionu, získala humpolecká společnost MHA. Kategorii České stříbro, která oceňuje tradici, kvalitu a šíření dobrého jména českého podnikání v zahraničí, vyhrál pivovar Budějovický Budvar.

Firmy se hodnotí na základě finančních ukazatelů. Jejich pořadí v jednotlivých krajích určuje odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze finálového kola určuje celostátní porota. Ve finálovém kole záleží na tom, jak se účastníci soutěže orientují v konkurenčním prostředí, jak ambiciózní a reálné jsou jejich podnikatelské plány a jak přispívají k rozvoji okolí.

Do krajského finále Živnostníka roku postupuje deset živnostníků z každého kraje. Finalisty krajského kola hodnotí odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze finálového kola určuje celostátní porota. Vítězní živnostníci ze všech krajů se před ní osobně prezentují. Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď