Firma Respilon bude vyrábět masky na koronavirus v Izraeli i Brně

foto Modelka předvádí použití takzvané ústenky při tiskové konferenci 29. ledna 2020 v Brně, kde zástupci Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a společnosti Respilon Group v souvislosti se situací kolem šíření koronaviru v Číně i v jiných zemích představili ochranné pomůcky s nanovlákny.

Brno - Společnost Respilon z Brna by měla do několika týdnů začít nabízet speciální masky s nanovláknem a oxidem mědi, které jsou schopné zachytit koronavirus a zahubit ho. Nechá je vyrobit v Izraeli ve spolupráci s izraelskými parntery, řekla ČTK spolumajitelka firmy Jana Zimová. Firma začne s výrobou masek s nanotechnologiemi v květnu i v Brně, uvedla. Nyní má masky vyprodané, nabízí ale nákrčník se speciálním filtrem, který by měl být od čtvrtka zase v prodeji na internetu v počtu 1500 kusů, po neděli jich bude mít dalších 7000.

Fotogalerie

Respilon vyvíjí nanovlákna a ve spolupráci s dalšími firmami nechává v zahraničí vyrábět ústenky. Spolupracoval se třemi čínskými firmami. V Číně však vypukla epidemie koronaviru a Respilon se nyní nemůže dostat ke svým zásobám, které nyní čítají asi 750.000 kusů. Podle Zimové firma přizvala k jednání s čínskou stranou i českou ambasádu. "Vypadá to, že tam naše zásoby pořád jsou. Nemyslím si ale, že je to zboží, které bychom měli mít zítra v ruce, moc na to nespoléháme," řekla Zimová.

Podle ní by se možná za tři týdny mohly objevit v prodeji masky, které firma bude po tisících týdně vyrábět s izraelským partnerem. V květnu chce Respilon vyrábět masky v Brně, přestože sama firma výrobu původně neplánovala. "Týdně by to mělo být v objemu 70.000 kusů," řekla Zimová. Maska by měla lidi stát několik desítek korun.

Jiné masky firma nyní nemá, od čtvrtka začne na internetu nabízet tzv. nákrčníky, které mají v místě nosu a úst speciální filtr. Je z nanovláken a je schopný koronavirus zachytit. Podle Zimové se nákrčník vyrábí v Čechách, na Slovensku a Polsku, příští týden by ho mělo být k dispozici asi 7000 kusů a poté 30.000 týdně. Nákrčník stojí 690 korun, lze jej ale ai padesátkrát vyprat.

Respilon má 14 zaměstnanců, spolupracuje s univerzitami a dalšími společnostmi. Roční obrat je 1,9 milionu eur (bezmála 50 milionů korun).

Epidemie koronaviru vypukla koncem loňského roku v Číně, kde od té doby zemřelo už přes 2500 lidí a nakazilo se více než 80.000 lidí. Oběti hlásí i další země jako například Jižní Korea, Írán nebo Itálie. V ČR bylo dosud na koronavirus testováno zhruba 100 lidí a všechny vzorky byly negativní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď