Firma představila robotické vozítko, jezdí i autonomně

foto Designér Jan Zbořil představil 2. září 2020 na konferenci Urbis Smart City v Brně vozítko s možností různých nástaveb a autonomního nebo dálkového řízení.

Brno - Robotickou platformu, tedy vozítko s možností různých nástaveb a autonomního nebo dálkového řízení, autoři představili na konferenci Urbis Smart City v Brně. Vozítko může nést různé nástavby a převážet až 1,5 tuny těžký náklad. ČTK to řekla Andrea Najvárková ze společnosti BringAuto, která platformu vyvinula.

Fotogalerie

"Naším cílem je ulehčit lidem činnost, která je monotónní, nezajímavá a neustále se opakuje. A to tím, že tuto činnost zautomatizujeme. K tomu slouží tato platforma, která je momentálně obsluhována na dálku - teleoperací. Variantu s autonomním pohonem, kdy nebude potřeba dálkového řízení, budeme mít hotovou příští rok na jaře," uvedla Najvárková.

I proto společnost v minulosti vyvinula autonomní auto, které by mohlo například doručovat balíčky adresátům. Provoz autonomních vozů v ulicích ale současná evropská legislativa neumožňuje.

"Posunuli jsme se tedy k tomu, že zatím budeme autonomní vozidla testovat v areálech, kde neplatí pravidla silničního provozu, ale pravidla si upravuje samotná firma, která areál využívá," uvedla Najvárková. Takovým místem může být podle ní například letiště.

Robotická platforma s příslušnou nástavbou by mohla například odvážet zavazadla z letištní plochy. Sloužit může i v továrnách, kde je potřeba přemisťovat náklad z jedné části haly do jiné.

"Řidič běžného vozíku pracuje například tři hodiny denně, zbytek času sedí a nemá práci. Náš operátor může ovládat vozítka v různých areálech na dálku, jeho čas je tak využitý, nemá žádné prostoje," doplnila Najvárková.

Robotická platforma má elektrický pohon a váží 1,3 tuny. Při plném vytížení, tedy s nákladem 1,5 tuny, ujede na jedno nabití až 100 kilometrů, pokud je zatížena méně, její dojezd se zvyšuje.

BringAuto krom toho dál testuje mobilní výdejní boxy ve variantě s řidičem, které jezdí po Brně. Je to kompromis umožňující testování boxu v souladu s legislativou, která jízdu plně autonomního auta v ulicích zatím neumožňuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 25. července 2021

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď