Firma Batist začala vyrábět roušky s nanovlákny, měsíčně milion ks

foto Ilustrační foto - Tomáš Mertlík, generální ředitel a majitel společnosti Batist Medical, předvedl 26. února 2020 v Červeném Kostelci při návštěvě premiéra Andreje Babiše jeden z produktů firmy, ústní roušku. Ta je nyní kvůli nebezpečí koronaviru žádaným zbožím. Společnost chystá zvýšení dodávek ústních roušek o 50 procent na asi 1,5 milionu kusů měsíčně.

Červený Kostelec (Náchodsko) - Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku zahájila výrobu nových roušek s filtrem z nanovláken, které mají lepší filtrační schopnost než obyčejné ústenky. Nová linka by měla měsíčně produkovat až milion nových obličejových nanomasek, sdělili ČTK večer zástupci firmy. Výroba začala minulý týden a firma vyrobila už více než 50.000 nanoroušek. Cena za kus je 25 Kč.

Česko se od začátku krize související s šířením nového koronaviru potýká s nedostatkem roušek a respirátorů, chybí i v nemocnicích, ambulantním lékařům či v lékárnách. Vláda slibuje, že miliony kusů zdravotnického materiálu by měly do Česka dorazit v řádu dnů.

"Investovali jsme do nákupu dvou výrobních linek, každá s výrobní kapacitou půl milionu kusů měsíčně. Jedna se specializuje na výrobu masek s úvazky a druhá s gumičkami. Vyrábíme v nepřetržitém provozu sedm dní v týdnu," uvedl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Roušky s nanovlákny z nového provozu putují primárně do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, kde je ochranných pomůcek nedostatek. Batist Medical je významným výrobcem a dodavatelem různých zdravotnických a hygienických produktů ve střední a východní Evropě, například obvazů, buničité vaty, roušek nebo dezinfekce. Do zahájení výroby nových roušek dodávala na trh asi milion ústenek měsíčně.

"Zdravotnická obličejová maska s filtrem z nanovláken chrání proti šíření virové a bakteriální infekce. Díky větší hustotě vláken jsou na masce zachycovány i menší částice, než je běžné u standardních ochranných masek. Dále jsou pomocí náboje na povrchu vláken aktivně přitahovány i velmi jemné částice," uvedla pro ČTK Martina Piskorová z firmy.

Nová čtyřvrstvá rouška má díky vnitřní vrstvě z nanovláken schopnost zachycovat i viry, nejen bakterie a je výrazně levnější než respirátor. "Maska sice nepředstavuje stoprocentní ochranu nositele, ale snižuje riziko nákazy koronavirem a její filtrační schopnost je díky vrstvě z nanovláken zesílena," uvedla Piskorová.

Vrstva nanovlákna v masce je vytvořena ze speciálního polymeru PVDF, ostatní vrstvy jsou z polypropylenu. Maska se skládá z úvazku nebo gumiček, drátku a samotné netkané textilie. "Tato netkaná textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou a filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken," uvedli zástupci firmy.

Na vývoji, výrobě, údržbě strojů a dalších činnostech spojených s výrobou těchto roušek se podílí více než 50 lidí.

Česká republika měla k dnešním 18:00 už 434 případů nákazy novým koronavirem, tři lidé jsou ve velmi vážném stavu, tři se naopak vyléčili. Od pondělního večera tak přibylo 90 případů. Nejvíce nakažených je stále v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď