Finanční sektor v ČR zůstává podle ČNB vysoce odolný

foto Česká národní banka, ČNB - ilustrační foto.

Praha - Finanční sektor v ČR zůstává vysoce odolný i vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Bankovní sektor je dostatečně kapitálově i likviditně vybaven, aby odolal šokům i v případě déletrvajících ekonomických potíží. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na tiskové konferenci o tom informovali představitelé ČNB.

"Bankovní sektor je dlouhodobě ve velmi dobré kondici. Ačkoliv přetrvávajícím rizikem zůstává další vývoj kvality úvěrového portfolia, jeho postupné zhoršování, pozorované v minulém roce, se na počátku tohoto roku zastavilo. To je pozitivní signál. Úvěrové ztráty jsou i nadále utlumené, a ČNB proto věnuje velkou pozornost problematice jejich včasného a konzervativního zachycení v hospodaření bank,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub.

Výsledky zátěžových testů podle něj ukázaly, že jak v základním scénáři vývoje ekonomiky, tak v hypotetickém nepříznivém scénáři by bankovní sektor jako celek splnil regulatorní kapitálové požadavky. Stabilitu finančního systému potvrdily i výsledky zátěžových testů ostatních částí finančního sektoru, domácností, nefinančních podniků a veřejných financí, dodal.

Holub se domnívá, že nehrozí systémová rizika plynoucí z nárůstu objemu eurových úvěrů, které poskytují tuzemské banky podnikům. "Tuto problematiku intenzivně sledujeme. Banky postupují při poskytování těchto úvěrů obezřetně. Firmy mají obvykle příjmy, které jsou v téže měně, případně bývají zajištěné (proti výkyvu kurzu)," poznamenal.

Většina částí trhu vykázala nárůst aktiv a hotovosti, uvedla členka bankovní rady Karina Kubelková. Postupné oživování ekonomické aktivity a utlumená úvěrová aktivita snižuje podle ní riziko náhlých a úvěrových ztrát bankovního sektoru. Snižovat potenciál této hrozby napomáhá i určitá stabilizace geopolitického napětí a dlouhodobá aktivní politika ČNB u kapitálových rezerv a úvěrových limitů, podotkla.

Zprávu o finanční stabilitě hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Tento podklad byl pro bankovní radu východiskem pro nastavení tzv. makroobezřetnostní politiky, jejímiž hlavními nástroji jsou kapitálové rezervy bank a horní hranice ukazatelů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí.

ČNB od července snižuje sazbu na ochranu úvěrového trhu

Bankovní rada ČNB rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta. Nová sazba opatření, které má chránit úvěrový trh, začne platit od července, uvedla členka bankovní rady Karina Kubelková. ČNB podle ní zohlednila, že ekonomika je v sestupné fázi finančního cyklu.

Podle Kubelkové je bankovní rada připravena sazbu rezervy dál snižovat, pokud bude pokračovat trend odeznívání cyklických rizik v bankovním sektoru. V případě výrazného zhoršení ekonomické situace je rada připravena rezervu zcela uvolnit.

Sazba platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry. ČNB stanovuje sazbu této rezervy čtvrtletně, zpravidla s ročním předstihem. Rezervu mají banky i další úvěrové instituce vytvářet jako ochranu proti rizikům, která plynou z nadměrného růstu úvěrů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď