Filozof Miroslav Petříček převzal Cenu Jaroslava Seiferta

foto Filozof Miroslav Petříček převzal 9. prosince 2019 v Praze od zástupců Nadace Charty 77 literární Cenu Jaroslava Seiferta.

Praha - Filozof Miroslav Petříček si dnes v rezidenci pražského primátora převzal od zástupců Nadace Charty 77 literární Cenu Jaroslava Seiferta. Nominaci získal za loňskou knihu Filosofie en noir, která vyšla v nakladatelství Karolinum a zabývá se postavením poválečné filozofie a jejím vyrovnáváním se s existencí holocaustu. Prestižní ocenění udílí Nadace Charty 77 od roku 1986.

Petříček se v děkovné řeči s odkazem na název ceny zamyslel nad vztahem filozofie, literatury a básnictví. "Od začátku mám pocit, že se této ceně musím omluvit. Přece jenom, uděluje se v jménu básníka a upřímně řečeno, poezie a filozofie, přinejmenším na první pohled, k sobě mají hodně daleko," uvedl. Filozofie má podle něj historicky nedůvěru k literárnímu projevu, který může pro filozofa znamenat past a překážku čistotě vyjádření. Co nicméně obě snažení spojuje, je podle Petříčka nutnost citlivosti a naslouchání vlastním slovům a pojmům.

Předseda poroty Tomáš Kubíček uvedl, že porota o ocenění Petříčka rozhodla jednomyslně. Kromě knihy Filosofie en noir porotci ocenili i autorovu předchozí práci. "Porota ocenila, že profesor Miroslav Petříček trvale pracuje na tom, aby filozofie vybočila z čistě vědeckých rámců a otevřela se jiným oborům, zejména literatuře a umění," zdůvodnila nadace výběr laureáta.

Filozof Miroslav Petříček převzal 9. prosince 2019 v Praze literární Cenu Jaroslava Seiferta.  Na snímku vlevo je socioložka Jiřina Šiklová. Filozof, překladatel a pedagog Miroslav Petříček se narodil v roce 1951 v Praze. Po maturitě na Akademickém gymnáziu nemohl z politických důvodů studovat na vysoké škole, navštěvoval bytové semináře Jana Patočky. Do roku 1990 byl zaměstnán v Hydrometeorologickém ústavu. Petříček se specializuje především na současnou francouzskou filozofii a vztahy mezi filozofií a uměním. Kromě vlastních děl překládá zejména francouzské a německé autory. Od roku 1992 působí v Ústavu filozofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) v Praze.

Cenu, jež nese jméno jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, inicioval v roce 1986 ve Stockholmu jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch. Je udělována za vynikající slovesné dílo vydané nebo jinak zveřejněné v České republice nebo v zahraničí v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každé dva roky 22. září, v předvečer básníkových narozenin. S cenou je spojena finanční odměna 100.000 korun.

Na seznamu laureátů jsou například Pavel Šrut, Ivan Diviš, Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Karel Šiktanc, Milan Kundera či Ludvík Vaculík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď