Film o veliteli koncentračního tábora v Osvětimi si v Cannes vysloužil ovace

foto Herci Christian Friedel a Sandra Hüllerová, protagonisté filmu The Zone of Interest, na festivalu v Cannes, 20. května 2023.

Cannes - Drama The Zone of Interest o veliteli nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi a jeho rodině, si na filmovém festivalu v Cannes v pátek večer vysloužilo šestiminutový potlesk ve stoje.

Německý herec Christian Friedel, jenž ve snímku britského režiséra Jonathana Glazera ztvárnil velitele Osvětimi Rudolfa Hösse, se po premiéře svěřil, že jej pohled na sebe coby nacistického velitele vyhlazovacího tábora vyděsil, píše agentura Reuters. "Výzvou v tomto projektu pro nás bylo najít v těch situacích autenticitu," řekl Friedel novinářům po premiéře snímku natočeném na motivy románu Martina Amise Zóna zájmu. "Film jsem zhlédl podruhé a cítil jsem se u toho velmi nepříjemně, protože jsem si u některých scén říkal 'OK, to jsem byl já', a to mě děsí," dodal.

The Zone of Interest je Glazerovým prvním snímkem uvedeným na festivalu v Cannes. Film, který byl celý natočený v Osvětimi, je podle něj ukázat, že každý je schopen násilí. "Myslíme si, že bychom se tak nikdy nedokázali chovat a nechováme se tak, ale domnívám se, že bychom si tím neměli být tak jistí," poznamenal režisér filmů Sexy bestie, Zrození a Pod kůží.

The Zone of Interest vypráví příběh prvního velitele koncentračního tábora Osvětim Rudolfa Hösse a jeho ženy, kteří si vybudovali domov přímo vedle místa, kde nacisté zavraždili více než 1,1 milionu lidí, převážně Židů.

Podle agentury AP si snímek vysloužil nejen ovace po promítání, ale také výborné kritiky. Rychle se dostal mezi favority na hlavní cenu, Zlatou palmu, která se bude udělovat v sobotu 27. května, uvedla dnes AP.

Britská televizní stanice BBC a list The Daily Telegraph udělily filmu nejlepší hodnocení, přičemž deník snímek označil za "děsivý ve své banalitě". Server Variety poznamenal, že rodinná idyla a lhostejnost velitele a jeho rodiny k neustálému křiku vězňů, výstřelům a kouři z plynových komor tvoří "zlozvěstný kontrast". Po premiéře si film vysloužil šestiminutové ovace ve stoje. Hlasitého potlesku se dostalo zejména německé herečce Sandře Hüllerové, jejíž postava "osvětimské královny" je ve filmu nejděsivější, uvádí Variety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď