Filip bude s Babišem jednat o misích, vodě či stavebním zákonu

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince 2019 v Praze.

Praha - O vojenských misích v souvislosti s konfliktem v Iránu a také o zákonech, které chce menšinová vláda ČSSD a ANO prosadit do voleb v příštím roce, bude v pátek s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednat předseda komunistů Vojtěch Filip. ČTK dnes řekl, že během schůzky se chce vedle misí věnovat například přípravě stavebního zákona, ochraně vody či opatřeních proti šíření kůrovce.

Filip, jehož strana umožnila vznik kabinetu, s Babišem naposledy jednal o plnění programových požadavků KSČM v prosinci. Dnes budou o programu pro zbytek svého mandátu jednat koaliční strany ANO a ČSSD.

Aktuálně chtějí komunisté řešit důsledky konfliktu mezi Spojenými státy a Iránem pro českou misi v Iráku. Na základnách v Iráku působí nyní téměř 40 českých vojáků v misi NATO, komunisté je chtějí stáhnout. Podle vlády jsou ale vojáci v bezpečí a odcházet nemusejí. Zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého americké rakety usmrtily na začátku ledna u letiště v Bagdádu, označili komunisté za vraždu a zřejmý válečný akt bez vyhlášení války, tedy zločin proti míru. Čeští vojáci by podle komunistů měli odejít, aby se nestali okupanty v cizí zemi.

Komunisté mise bez mandátu OSN dlouhodobě kritizují. Ministerstvo obrany přitom připravuje návrh, podle kterého by až 60 českých vojáků mohlo působit v protiteroristické operaci v Mali, Nigeru a Čadu. Návrh musí schválit vláda a Parlament.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď